Živnosť alebo s.r.o.? Čo je pre mňa výhodnejšie?

Živnosť alebo s.r.o.? Čo je pre mňa výhodnejšie?

Máte v pláne rozbehnúť podnikanie alebo od Vás zamestnávateľ požaduje prácu na “živnosť”? Čo bude pre Vás výhodnejšie? Založiť si živnosť alebo s.r.o.? V tomto článku Vám skúsime poradiť.

VZNIK PODNIKANIA 

ŽIVNOSŤ:

Založiť si v dnešnej dobe živnosť je otázkou pár dní. Bude potrebné aby ste navštívili živnostenský úrad, kde vyplníte všetky potrebné tlačivá na registráciu. Budete potrebovať výpis z registra trestov a bude potrebné, aby ste sa prihlásili na Zdravotnú a Sociálnu poisťovňu ako samoplatiteľ poistného. Založenie živnosti je zadarmo, jediné čo zaplatíte je suma 5€ za každý predmet podnikania.

S.R.O.

S.r.o. alebo Spoločnosť s ručením obmedzeným má trochu zložitejší proces založenia. Na založenie môžete využiť špecialistov v obore, ktorý Vám s.r.o. založia približne do 10 pracovných dní. Ak sa rozhodnete dať si založiť s.r.o. spoločnosti, ktorá sa tým zaoberá, budete musieť navštíviť notára, kde si dáte overiť svoj podpis na splnomocnenie. Splnomocnením dávate súhlas, že vás daná spoločnosť môže zastupovať pred všetkými inštitúciami, ktoré je potrebné navštíviť k vybaveniu s.r.o. Začiatok podnikania v s.r.o. má pomerne nízke náklady a cena založenia sa pohybuje približne od 250€. Výhodou pri s.r.o. je, že si môžete zvoliť neobmedzené množstvo predmetov podnikania.

RUČENIE 

ŽIVNOSŤ

Ak sa rozhodnete pre podnikanie na živnosť, tak za svoje záväzky ručíte celým svojim majetkom. Spadá tam teda osobný majetok aj majetok rodiny. Ak si nebudete plniť svoje záväzky, môže Vám exekútor siahnuť na čokoľvek z vášho majetku alebo rodinného domu a to do ľubovoľnej sumy. 

S.R.O.:

Výhodou podnikania na s.r.o. je, že spoločník ručí len majetkom firmy do určitej sumy, ktorá je uvedená v zakladacej listine spoločnosti.

ADMINISTRATÍVA

ŽIVNOSŤ:

Pri živnosti nepotrebujete nikoho, kto by Vám zastrešoval administratívu. Budete mať totiž len niekoľko administratívnych povinností, ktoré bez problémov zvládnete svojpomocne.

S.R.O.

Ani pri s.r.o. nie je vedenie administratívy náročné. Podnikatelia zvyčajne zvládnu celú administratívu zastrešiť sami bez toho, aby museli mať zamestnanca alebo externú firmu.

ÚČTOVNÍCTVO

ŽIVNOSŤ:

Ak ste živnostník, stačí Vám viesť jednoduché účtovníctvo, ktoré zvládnete úplne sami. V roku 2017 máte možnosť uplatniť si paušálne výdavky (až do sumy 20 000€) a v tomto prípade nemusíte vôbec viesť účtovníctvo. Tým pádom Vám odpadne veľa starostí. 

S.R.O.

Pri s.r.o. musíte zo zákona viesť podvojné účtovníctvo. Ak ho porovnáme s jednoduchým má svoje výhody napríklad pri plánovaní základu dane. Existuje veľa účtovných softvérov, ktoré Vám pomôžu zvládnuť účtovníctvo aj svojpomocne bez praxe, no vždy je dobré ak sa Vám o účtovníctvo stará firma, ktorá je profesionálom v danom obore.

DANE

ŽIVNOSŤ:

Pri malom príjme platíte daň len 19%. V prípade, že zarobíte viac budete musieť zaplatiť až 25% dane. Základná sadzba DPH je 20%, znížená na vybrané tovary 10% a daň z dividend je 7%. 

S.R.O.

V roku 2017 sa znížila sadzba dane z príjmu z 22% na 21%. Daň z príjmu sa platí bez ohľadu na výšku príjmu s.r.o. Základná sadzba DPH je 20%, znížená na vybrané tovary 10%. Pri s.r.o. neplatíte žiadnu daň z dividend.

ODVODY

ŽIVNOSŤ:

Pri živnosti ste prvý rok oslobodený od odvodov do Sociálne poisťovne. To však neplatí pri odvodoch do Zdravotnej poisťovne. Minimálne zdravotné odvody pre rok 2017 sú vo výške 61,81€. Ak podnikáte viac ako jeden rok, máte povinnosť platiť aspoň minimálne odvody už aj do Sociálnej poisťovne. Tieto odvody sa zvyšujú spolu so ziskom vášho podnikania. Jednoducho povedané – čím viac zarobíte, tým výššie odvody budete platiť. Ak sú vaše zárobky 0€ musíte mesačne zaplatiť minimálne odvody vo výške 208,16€. 

S.R.O.

V s.r.o. je to pri odvodoch výhodnejšie, pretože ak ste jediným spoločníkom a konateľom v spoločnosti, nemusíte platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Je to ale len vtedy, ak si nestanovíte žiadnu odmenu alebo mzdu. V prípade s.r.o. sa dá daňové a odvodové zaťaženie optimalizovať rôznymi cestami.

UKONČENIE PODNIKANIA

ŽIVNOSŤ:

Najväčšou nevýhodou pri živnosti je ručenie celým svojím majetkom, čo môže mať v budúcnosti dopad na vzniknuté dlhy v podnikaní. Ak chcete zrušiť živnosť je to pomerne jednoduché a rýchle, avšak len v prípade že nemáte žiadne dlhy.

S.R.O.

Ak Vám podnikanie nevyjde, je výhodou, že v podnikaní na s.r.o. neručíte osobným majetkom, ale len majetkom firmy. Ak sa rozhodnete, že chcete ukončiť podnikanie, máte na výber z niekoľkých možností ako to urobiť:

 

  • likvidácia spoločnosti
  • fúzia
  • konkurz alebo predaj.

KTO JE VÍŤAZ?

Na začiatku podnikania, je potrebné si uvedomiť čo chcete podnikaním dosiahnuť. Ak predpokladáte, že zarobíte len niekoľko stoviek, alebo tisícov Eur, môže byť pre Vás živnosť výhodným riešením. Stojí však za zváženie ručenie za záväzky živnosti celým osobným majetkom.

Ak sa púšťate do podnikania kde očakávate veľké príjmy oplatí sa Vám viac s.r.o. Navyše sa Vám s.r.o. oplatí aj z pohľadu zaplatených odvodov a daní.

 

 

Zdieľaj: