Ako si vypočítať výšku PZP?

Ako si vypočítať výšku PZP?

Prečo musím uzatvoriť povinné zmluvné poistenie?

Povinnosť uzatvoriť zákonné poistenie vozidla vyplýva vodičom zo Zákona č. 381/2001 Z.z.. Každé motorové vozidlo, ktorému bolo vydané osvedčenie o evidencii, technické osvedčenie alebo iný podobný preukaz a je uvedené do prevádzky na Slovensku, musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie (pzp). PZP slúži ako poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla.

Čo ovplyvňuje výšku PZP?

Výšku poistenia ovplyvňujú viaceré faktory. Jedným z faktorov je aj vek vodiča. Čím je vodič starší predpokladá sa, že bude obozretnejší a pravdepodobnosť, že spôsobí nehodu bude menšia. Rovnako to platí aj pri dobe držania vodičského oprávnenia. Vodič, ktorý jazdí dlhšie obdobie, má aj viac skúseností na cestách, a teda mu poisťovňa vypočíta nižšiu splátku poistenia. Výška poistenia závisí aj od bydliska, teda prostredia, kde bude vozidlo v prevádzke. Vo väčších mestách, kde je frekventovanejšia doprava, je vyššia pravdepodobnosť nehody, čo zohľadní aj poisťovňa vyšším koeficientom pri tomto faktore. Na výšku poistenia vplýva aj samotné vozidlo. Väčší objem valcov či výkon motora umožňujú vozidlu väčšiu rýchlosť, čo zvyšuje pravdepodobnosť spôsobenia škody. Do úvahy sa berie aj dĺžka bezškodového priebehu, teda ako dlho jazdíte bez nehody. Spoľahlivým vodičom sa poisťovňa odmení nižšou splátkou pzp. Samotné poisťovne na získanie zákazníkov používajú aj rôzne zľavy a benefity. Napríklad ak ste ich verný zákazník alebo už máte nejakú zmluvu u nich vytvorenú.

Ako si teda vyrátať výšku poistenia

Najjednoduchšie je využiť našu online kalkulačku. V pohodlí domova si viete za pár minút vybrať to najlacnejšie pzp na trhu. Stačí iba vyplniť údaje o Vás a Vašom vozidle, ktoré nájdete v osvedčení o vozidle (veľký technický preukaz). Tabuľka cien Vás oboznámi s ponukami viacerých poisťovní a vy si tak  môžete okamžite porovnať ponuky a vybrať tú najvýhodnejšiu. Zároveň si viete poistenie aj online vytvoriť. Poistení tak môžete byť už hneď na druhý deň. Bez skrytých cien a navyše so zľavami a výhodami.

 

Zdieľaj: