Nepomýľte sa. Bytová a domová klimatizácia nie je to isté

Nepomýľte sa. Bytová a domová klimatizácia nie je to isté

Radi by sme vám pomohli pri výbere vašej novej klimatizácie. Na začiatok – s pár faktami. Sú klimatizácie do bytu a rodinného domu tie isté? Nuž, závisí od okolností. Platí však, že dom ponúka viac kombinácií, ale má aj väčšie požiadavky. Samozrejme, všetko závisí od výmery domu či bytu.

Hlavný je typ

Bytová klimatizácia zvyčajne pozostáva z dvoch častí: vnútorná jednotka, ktorá sa montuje na stenu, a vonkajšia jednotka, ktorá sa umiestňuje na balkón, strechu alebo vonkajšiu stenu. Inštalácia je pomerne jednoduchá a zvládne ju aj skúsený domáci majster. Klimatizácia v rodinnom dome môže mať rôzne konfigurácie, vrátane centrálnej klimatizácie s vonkajšou jednotkou a rozvodom potrubia do jednotlivých miestností, alebo delených systémov s viacerými vnútornými jednotkami a jednou vonkajšou jednotkou. Inštalácia je zložitejšia a asi aj drahšia.

Výkon sa líši

Chladenie menších priestorov (čiže menších bytov alebo jednotlivé izby) sa pohybuje od 2 kW do 6 kW. Rodinná klimatizácia je výkonnejšia a dokáže chladiť väčšie priestory, ako sú domy alebo viacero izieb naraz. Kapacita chladenia sa pohybuje od 6 kW do 20 kW a viac. Cena bude rôzna, keď sa veľmi posnažíte, dokážete zohnať malú klimatizáciu od zhruba 1000 euro. Ale do rodinnej vily vás to môže vyjsť aj 5000 alebo viac euro – v závislosti od značky a typu. A veľkosti priestoru, ktorý chcete chladiť.

Ďalšie faktory pri výbere klimatizácie sú energetická účinnosť (spotreba), hladina hluka, náklady na servis a údržbu, ale napríklad aj niektoré ekologické aspekty môžu byť pre niekoho dôležité.

Ešte možno stojí za zmienku, že niektoré byty využijú mobilné klimatizácie. Nie sú vstavané napevno, nevyžadujú inštaláciu – iba možnosť kde odkvapkávať vodu. Mobilné klimatizácie majú širšie využitie ako by sme si predstavovali, a to aj napriek ich relatívne nízkemu výkonu. Je možné si ich brávať na chatu, alebo na miesta, kde inak klimatizáciu nemôžeme montovať. Trebárs do historickej pamiatky… Ak nejakú máte po ruke, v najhorúcejších letných mesiacoch sa môže zísť aj popri klasickej klimatizácii ako doplnkové chladenie.

Zdieľaj: