Ušetrite na energiách za kúrenie

Ušetrite na energiách za kúrenie

Chcete v zime ušetriť na energiách za kúrenie? Ak máte väčší byt či dom, je zbytočné vykurovať všetky miestnosti na rovnakú teplotu. No a tiež je zbytočné, aby ste kúrili na rovnakú teplotu aj vo chvíli, keď nie je nikto doma. Aby ste nemuseli neustále nastavovať jednotlivé radiátory, tak si kúpte digitálne termostatické hlavice. Vďaka nim nastavíte potrebnú intenzitu vykurovania v priebehu dňa alebo dobu, počas ktorej bude kúrenie zapnuté a kedy vypnuté. Digitálne hlavice by vám mali teoreticky ušetriť až 30 % nákladov na vykurovanie, úspory však záležia na tom, ako hlavice nastavíte a či ich budete využívať správne.

Kedy si chytré hlavice zaobstarať?

Chytré hlavice sa vám neoplatí kupovať do menšieho bytu, v ktorom bývajú ľudia s podobným časovým rozvrhom. Na potrebnú reguláciu správnych teplôt vám totiž postačia obyčajné termostatické hlavice a termostat kotla. V domácnostiach, kde má každý člen iný časový harmonogram, už je však potrebné kúriť v jednotlivých miestnostiach a v rôznych časoch rôzne, takže sa oplatí, zaobstarať si digitálne hlavice. Nie je však potrebné, inštalovať ich na všetky radiátory a do všetkých miestností. Vždy sa riaďte podľa logiky prevádzky domu.

Tipy na optimálne nastavenie teplôt:

  • najteplejšie by malo byť v kúpeľni, a to 22 až 24 °C
  • v obývacej a detskej izbe by mala byť teplota 20 až 22 °C
  • na spánok je vhodná teplota medzi 17 až 20 °C
  • vo vstupných priestoroch stačí kúriť na 15 až 19 °C
  • v kuchyni udržujte teplotu medzi 18 až 20 °C
  • ak ste mimo domu, tak odborníci odporúčajú znížiť teplotu na 17 °C

Čo všetko digitálne termostatické hlavice vedia

Prevažná väčšina hlavíc má možnosť nastavenia týždenného programu a niekoľkých spínacích cyklov počas dňa. Okrem nastavených programov mávajú hlavice tlačidlo, po ktorého stlačení radiátor začne na krátku dobu kúriť na plný výkon. Ďalšou užitočnou funkciou je ochrana proti zamrznutiu (ak zabudnete zavrieť okno, hlavica otvorí ventil, aby nedošlo k zamrznutiu vykurovacieho systému), ochrana proti vodnému kameňu (automatické otvorenie a zatvorenie ventilu mimo vykurovacej sezóny, aby sa ventil nezadrel) alebo detská poistka. Niektoré modely majú aj funkciu rozpoznania otvoreného okna, kedy sa kúrenie pri intenzívnom vetraní na chvíľu vypne.

Chytré hlavice mávajú displej, na ktorom priamo vidíte nastavenú teplotu radiátora. Výhodou termostatických hlavíc je ich ľahká montáž, ktorú zvládnete aj sami. Pri inštalácii hlavíc nie je potrebné vypúšťať vodu z kúrenia. Stačí odskrutkovať starý termostat a na ventil naskrutkovať novú hlavicu. Chytrá hlavica potrebuje na prevádzku batérie, ktoré raz za čas musíte vymeniť. Väčšinou vás včas na potrebnú výmenu batérií upozorní. Ak by ste výmenu nestihli včas, tak pravdepodobne budete musieť urobiť všetky nastavenia znova. Niektoré digitálne hlavice môžete nastaviť cez počítač alebo smartfón.

Pokiaľ si zaobstaráte chytré termohlavice a ďalšie prvky chytrej domácnosti (napríklad okenné kontakty, ktoré hlásia otvorenie a zatvorenie okien i dverí, nástenný termostat či inteligentné zásuvky) od jedného výrobcu, tak budete môcť všetko ovládať a nastavovať pomocou jednej aplikácie. Zvýšite si tým celkový komfort bývania. O spojenie medzi jednotlivými prvkami chytrej domácnosti s routerom (teda internetom) sa väčšinou stará centrálna jednotka, ku ktorej sú všetky prvky drôtovo alebo bezdrôtovo pripojené.

Nákup chytrých termostatických hlavíc

Na trhu je dostupné veľké množstvo digitálnych termostatických hlavíc v rôznych cenových úrovniach. Líšia sa nielen svojím vzhľadom, ale aj funkciami. Pri niektorých modeloch môže cenu navyšovať potreba centrálnej jednotky, ktorá hlavicu prepojí s routerom, čím zaistí jej pripojenie k internetu. Vďaka tomu potom môžete hlavice ovládať pomocou inteligentného telefónu či tabletu.

Pri nákupe termostatickej hlavice si dávajte pozor predovšetkým na to, aby sa hodila na závit ventilu radiátora. Ak by sa na tento závit nehodila, môžete si pomerne lacno dokúpiť redukciu. Niektoré drahšie modely termostatických hlavíc majú redukciu k najpoužívanejším rozmerom ventilov priložené priamo v balení. Pri výbere hlavice je potrebné počítať s jej veľkosťou, pretože digitálne hlavice sú zvyčajne väčšie ako klasické číselné. Tiež si dajte pozor na hlučnosť hlavíc, pretože ventil ovládajú pomocou malého elektromotora, ktorého občasný „hluk“ vás môže rušiť, a to napríklad pri ľahkom spánku.

Zdieľaj: