V dnešnom priemyselnom sektore sú jednosmerné elektromotory všade. Od robotiky v automobilkách, malé a stredne veľké aplikácie majú často DC elektromotory pre svoju širokú škálu funkcií.
Pretože elektromotory s jednosmerným prúdom sú rozmiestnené v širokej škále aplikácií, existujú rôzne typy motorov s jednosmerným prúdom vhodné pre rôzne úlohy v celom priemyselnom sektore.
Hlavné typy jednosmerných elektromotorov
Pochopenie rôznych typov jednosmerných elektromotorov vám tiež pomôže pochopiť, ako sa používajú pre rôzne aplikácie a aký typ sa môže vzťahovať na vašu aplikáciu.
Existujú 4 hlavné typy jednosmerných elektromotorov:
- Trvalé magnetické jednosmerné elektromotory
Elektromotory s permanentnými magnetmi využíva permanentný magnet na vytvorenie prúdenia poľa. Tento typ jednosmerného motora poskytuje veľký štartovací moment a má dobrú reguláciu rýchlosti, ale krútiaci moment je obmedzený, takže sa zvyčajne nachádzajú na nízko výkonných aplikáciách.
- Motory série DC
V sériovom jednosmernom motore je pole navinuté niekoľkými otočkami veľkého drôtu nesúceho plný prúd kotvy. Sériové jednosmerné motory spravidla vytvárajú veľké množstvo štartovacieho momentu, ale nemôžu regulovať rýchlosť a môžu byť dokonca poškodené behom bez zaťaženia. Tieto obmedzenia znamenajú, že nie sú dobrou voľbou pre aplikácie s variabilnou rýchlosťou.
- Trojfázové jednosmerné motory
V jednosmerných jednosmerných elektromotoroch je pole zapojené paralelne (shunt) s vinutiami kotvami. Tieto elektromotory ponúkajú veľkú reguláciu rýchlosti, pretože bočné pole môže byť budené oddelene od vinutí kotvy, čo tiež ponúka zjednodušené ovládanie spätného chodu.
- Zlúčeniny s jednosmerným prúdom
Združené elektromotory s jednosmerným prúdom, ako napríklad elektromotory s bočným meničom, majú oddelené budiace pole. Elektromotory so zmiešaným jednosmerným prúdom majú dobrý štartovací moment, ale môžu sa vyskytnúť problémy s riadením v aplikáciách s variabilnou rýchlosťou.