Rozdiely medzi meničmi s variabilnou frekvenciou a softštartérmi pre aplikácie riadenia pohybu

Rozdiely medzi meničmi s variabilnou frekvenciou a softštartérmi pre aplikácie riadenia pohybu

Frekvenčné meniče a softštartéry pomáhajú dosiahnuť požadovanú rýchlosť elektromotora alebo krútiaci moment pre danú aplikáciu, ako aj časom chrániť mechanickú integritu elektromotora.

Frekvenčné meniče  a softstartéry sú rozhodujúce komponenty pre a pochopenie rozdielov medzi oboma vám môže pomôcť vedieť, čo je pre vašu aplikáciu najlepšie.

Frekvenčné meniče vs soft štartéry pre riadenie pohybu Aplikácie na riadenie pohybu často vyžadujú dodávku veľkého množstva energie do elektromotora na rýchle zrýchlenie. Mäkké štartéry a meniče s variabilnou frekvenciou  sa používajú na riadenie tohto prieniku energie pri spúšťaní alebo zastavovaní elektromotora, ale medzi týmito dvoma sú veľké rozdiely.

Častokrát, frekvenčné meniče a softstartéry pomáhajú dosiahnuť požadovanú rýchlosť motora alebo krútiaci moment pre danú aplikáciu, ako aj chrániť mechanickú integritu motora v priebehu času. Obaja môžu byť kritickými komponentmi pre riadenie pohybu a pochopenie rozdielov medzi oboma vám môže pomôcť vedieť, čo je pre vašu aplikáciu najlepšie.

Mäkké spúšťače sú polovodičové zariadenia, ktoré chránia striedavé elektromotory pred poškodením počas spúšťania alebo zastavovania. Pracujú tak, že obmedzujú počiatočný prívod energie do elektromotora a jemne umožňujú jeho rampu až na plnú rýchlosť. To umožňuje postupné spúšťanie, aby sa eliminovali hroty, ktoré by mohli poškodiť aplikáciu, ako sú dopravníky alebo systémy poháňané pásom.

Frekvenčné meniče sa odlišujú od softstartérov, ale majú podobné poslanie chrániť elektromotor  pred poškodením a ponúkať kontrolu rýchlosti. Meniče s variabilnou frekvenciou poskytujú okrem riadiaceho cyklu aj reguláciu otáčok pre elektromotory počas spúšťacích a zastavovacích cyklov, zatiaľ čo softstartéry sa zvyčajne používajú len na uvedenie do prevádzky. Frekvenčné meniče konvertujú vstupný výkon na nastaviteľnú frekvenciu pre kompletnú reguláciu otáčok AC elektromotorov.

Úlohy frekvenčných meničov a Softštartérov

Soft štartéry sú základným riešením ako frekvenčné meniče. Mäkké spúšťače sa zvyčajne používajú vtedy, keď sa regulácia otáčok vyžaduje len pri uvedení motora do prevádzky a zvyšok času, kedy elektromotor beží bez brzdenia pri plnej rýchlosti. Hlavným cieľom je ochrana elektromotora.

Frekvenčné meniče sú komplexnejším riešením – používajú sa, keď sú kompletné, počas celej prevádzky elektromotora sa vyžaduje vlastné riadenie rýchlosti. Ochrana elektromotora je dôležitou súčasťou toho, čo ponúka frekvenčný menič, ale môže tiež viesť k výrazným úsporám energie tým, že efektívne riadi spotrebu energie elektromotora.

Frenkvenčné meniče a softštartéry hrajú podobné úlohy v aplikáciách riadenia pohybu, ale fungujú odlišne. Ich primárny rozdiel spočíva v úrovni kontroly rýchlosti, ktorú ponúkajú. Pochopenie týchto rozdielov a poznanie typu riadenia pohybu, ktoré sa vyžaduje vo vašej aplikácii, je nevyhnutné pre výber správneho riešenia regulácie rýchlosti.

Zdieľaj: