Letnú dovolenku si zvyčajne spájame s odpočinkom, užívaním koníčkov a pobytom vonku. Napriek tomu pre naše telo často znamená významnejšie záťaž než navyknutý pracovný režim. Práve vonkajšie športy či relaxácia pri mori môžu vedľa zvyčajne spomínaného posilnenie imunity priniesť tiež mnohé zdravotné neduhy.
Predovšetkým celodenný pobyt na priamom slnku organizmu veľmi škodí. Ako sa vyrovnať s problémami, ktoré môže letná dovolenka priniesť, komentuje odborník na zdravú výživu.
Letná dovolenka je tradične považovaná za možnosť posilniť sa ako na tele, tak na duchu. V mnohých prípadoch je to ale práve naopak. Leňošenie pri mori či aktívna dovolenka na horách síce prospieva našej psychike, ale aj vyčerpáva organizmus po všetkých stránkach. Ostré slnko namáha pokožku, vlasy či nechty, cudzokrajné strava môže potrápiť trávenie a z vodných radovánok si mnohé žena privezie nepekné zápaly. Po dovolenke je potom potrebné telu dodať chýbajúce živiny.
Krátko po návrate domov by sme sa preto mali zamerať predovšetkým na zásobovanie tela omega 3 tuky. Ich dostatočné množstvo v tele pomáha organizmu vyrovnávať sa so stresom, ktorý po dovolenke obyčajne nastáva.
Na boj proti ekzémom, alergiám či iným kožným neduhom, ktoré si môžeme z dovolenky priviesť, pomáha predovšetkým omega 3 kyselina alfa linolénová označovaná ako ALA. Táto kyselina sa tiež podieľa na prenose kyslíka cez bunkové membrány, čo znamená, že prispieva k udržiavaniu vitality organizmu.
Zdrojom omega 3 mastné kyseliny alfa linolénovej je predovšetkým ľanový olej. Po jeho užívaní sa svaly aj po väčšej námahe alebo cvičeniu regenerujú oveľa rýchlejšie. Aj vďaka tomu túto kyselinu často potrebujú športovo aktívni jedinci, aby rýchlejšie odbúravali kyselinu mliečnu a zlepšil sa im krvný obeh. To určite doceníme po aktívne prežitej dovolenke.
Kyselina alfa linolénová tiež napomáha proti zápalom, kožným problémom, štiepenie nechtov a vlasov, čo sú niekedy nevyžiadané dopady dlhšieho pobytu pri mori.
Ďalšími omega 3 mastnými kyselinami sú kyselina stearidonová, kyselina eikosapentaenová či kyselina Docosahexaenová. Tie nájdeme v oleji z čiernych ríbezlí či tradične v rybom oleji. Okrem fyzického zdravia nám omega 3 mastné kyseliny pomôžu aj s návratom do tvrdej pracovnej reality po psychickej stránke, pretože ich dostatočné množstvo v krvi pomáha zabraňovať vzniku depresií. Aby sme sa po dovolenke cítili fit po všetkých stránkach, môžeme pridávať ľanový oleja do jedla či pitia. Má ľahkú orechovú chuť, takže sa skvele hodí napríklad ku grilovanej zelenine či do miešaných nápojov. Sám by však nemal byť tepelne upravovaný, aby nedošlo k poškodeniu obsiahnutých cenných látok.
Ideálne je potom kombinovať omega 3 mastné kyseliny s ďalšími vitamínmi, tým doprajeme telu kompletné regeneráciu. Základom by mali byť vitamíny B, A, C a E, ďalej potom zinok, železo a draslík. Po návrate domov by sme do stravy mali zaradiť hlavne celozrnné pečivo, dostatok mäsa a sezónnej zeleniny. Dostatok vitamínov v kombinácii s esenciálnymi kyselinami nás vráti späť do top formy, a návrat do práce pre nás tak bude oveľa jednoduchšie.