Tlakový hrniec je skvelou ukážkou zákonov fyziky v praxi. Používali ho už naše babky a staré mamy a možno aj ich starí rodičia, pretože „papiňák“ ľudstvo pozná už viac ako 330 rokov. V roku 1679 ho vynašiel Francúz Denis Papin a spôsobil tak netušenú revolúciu vo varení.
Ako funguje
Mnohí si kuchynský riad bez prítomnosti tlakového hrnca už nevedia predstaviť. Papinov hrniec pracuje na báze prípravy jedla pri zvýšenom tlaku. Pokrm sa pripravuje v podstate v pare, pevne uzavretej v útrobách hrnca vďaka vzduchotesnému veku. Hrniec sa týmto spôsobom doslova „natlakuje“, čo umožní zvýšenie teploty až na hranicu 140 °C, čo pri varení v našich (bežných) nadmorských výškach a tlaku nie je inak možné. Pokrm pripravený v tlakovom hrnci vyžaduje menej času na prípravu, ktorá je k živinám a vitamínom v surovinách naviac veľmi šetrná. Jedlo takto uvarené je nie len jemnejšie, ale má aj prirodzenejšiu chuť a väčší obsah pre telo prospešných látok.
Veľkosť
Nie len klasické hrnce sú vyrábané v rôznych veľkostiach, podobne tak sú na tom aj hrnce tlakové. Tie najmenšie disponujú zhruba 3 litrovým objemom, za väčšie sa považujú hrnce od 6 litrov, no na trhu nájdete aj viac ako 8litrové. Treba ale myslieť na to, že pri použití ich možno naplniť spravidla „len“ do dvoch tretín, takže najmä početnejšie rodiny by mali určite voliť väčšie hrnce. Prípadne sa dá siahnuť po sadách „väčší+menší“ s univerzálnou pokrievkou.
Tlakový hrniec BIO EXCLUSIVE+ DUO, 4.0 a 6.0 l
Bezpečnosť
Zásadná vec pri práci s tlakovým hrncom. Jeho bezpečnosť majú na starosti bezpečnostné poistky. Štandardne to bývajú dva poistné ventily. Jeden z nich pracuje vždy, druhý najmä vo chvíľach, kedy je tlak vo vnútri veľmi vysoký, prípadne ak je prvý ventil nefunkčný. K bezpečnostným momentom, ktorými sú tlakové hrnce vybavené, musíme zaradiť aj bezpečnostnú poistku veka, ktorá bráni jeho odstráneniu pokiaľ je tlak v hrnci príliš vysoký.