PREČO SA POTÍME

PREČO SA POTÍME

PREČO SA POTÍME

Potenie je pre náš organizmus veľmi dôležitý proces a ovplyvňuje omnoho viac, než by ste si mysleli. Potenie reguluje telesnú teplotu, dá sa považovať za klimatizáciu tela a pot za chladiacu kvapalinu. Potné žlazy reagujú tiež na vonkajšie podnety a stres. Spôsob, akým pracujú, dokážeme ovplyvniť. Ľudské telo má dva typy potných žliaz: ekrinné, ktoré vylučujú zmes vody a iónov a apokrinné, ktoré obsahujú vyšší podiel bielkovín a tukov a sú činné najmä v stresových situáciách. Ak je potenie naozaj príčinou ťažkostí v každodennom živote, obráťte sa na svojho lekára alebo dermatológa kvôli možným riešeniam. V opačnom prípade schmatnite svoju fľašu s vodou a bežte von. Tešte sa zo svojho potu a buďte vďačný, že vaše telo si robí svoju prácu.

VÝHODY POTENIA

ČISTEJŠIA PLEŤ: Keď sa potíme, z tela sa vylučujú nahromadené toxíny a súčasne sa otvárajú aj naše póry v pokožke. Vtedy je čistenie pokožky najefektívnejšie, ak si ale pot z tváre nezmyjete, môže nastať opačný problém, upchatie pórov nečistotami, ktoré potením vylúčite.

POT CHRÁNI PRED INFEKCIAMI: Spolu s potom sa vylučuje aj látka dermicidin, ktorú naše telo produkuje neustále a ktorá dokáže zahubiť niektoré škodlivé baktérie.

FEROMÓNY: Pot je zodpovednýza to, že sa dvaja ľudia stávajú príťažlivými, alebo aj nie. Proste a skrátka, že si voňajú alebo smrdia. Je to spôsobené tým, že vytvárajú mliečny sekrét, ktorý obsahuje feromóny. Pôsobí to rovnako, ako keď samček motýľa alebo hmyzu láka na „pekný“ večer svoju samičku.

 

POTENIE OVPLYVŇUJE

DEDIČNOSŤ – o intenzite potenia môže rozhodovať aj určitá predispozícia

POHLAVIE – fyziologicky nadmerné potenie pozorujeme viac u mužov

OCHORENIE – prítomnosť toxínov v tele, alebo pri dlhodobých chorobách

OBEZITA – ľudia s nadváhou sa väčšinou potia viac než chudí

HORMÓNY – puberta alebo hormonálne poruchy

JEDLO A NÁPOJE – pikantné a korenené jedlá, horúce nápoje

FYZICKÁ AKTIVITA – šport alebo práca

TEPLOTA PROSTREDIA – vyššia teplota v lete alebo vlhko

OBLEČENIE – príliš tesné alebo nepriedušné oblečenie

STRES, EMÓCIE – pohovor, rande, zamestnanie, strach, bolesť, tréma, radosť

 

NADMERNÉ POTENIE

ľudské telo vyprodukuje priemerne za deň zhruba 0,5 – 1,5 litra potu, takmer 99 percent potu tvorí voda, zvyšné percento draslík, vápnik, sodík, horčík, chlór, aminokyseliny, močovina, kyselina mliečna, a aj vitamíny, ktoré prijímame, Nepríjemný zápach, ktorý je spájaný s potom, vzniká, ak sa pot dostane do styku s baktériami žijúcimi na povrchu kože.

Poteniu ako fyziologickému procesu predchádzať nedokážeme, ale vďaka nasledujúcim radám zmiernite nepríjemný stres a jeho následky, ktorým je napríklad zvýšené potenie a nepríjemný, zapáchajúci pot.

Zdieľaj: