Takzvané snúbenie vína a jedla je stále obľúbenejšie a vyhľadávanejšie zábavou, pri ktorej si brúsi chute i fantáziu mnohí z nás. Ako teda vyberať víno k určitému jedlu?
Rád a návodov existuje nespočetné množstvo, takmer toľko, koľko je individuálnych chuťou. Kedysi to bývalo jednoduchšie. Všeobecne uznávané pravidlo znelo: K bielym mäsám biele vína, k červeným mäsám vína červené. A ku sladkému vína ešte sladšie.
K hydine či k rybám sa preto v bežnej domácnosti pilo Veltlínske zelené, Müller Thurgau a ďalšie tradične u nás pestované odrody, k hovädziemu a k zverine patrili Svätovavrinecké, Frankovka či Modrý Portugal.
Ktoré víno k akému jedlu?
Lenže s postupujúcou globalizáciou sa v posledných troch desaťročiach u nás objavujú vína z celého sveta a tradičnú českú kuchyňu čoraz viac obohacujú recepty zo stredozemnej, ázijskej či arabskej kuchyne.
Vďaka rozvoju technológií svoj charakter mení aj samotná vína, a tak je dnes na výber mnoho našich i zahraničných vín v pestrej škále mohutnosti, kyslosti aj sladkosti. Vznikajú tak nové kombinácie jedál a vína aj nové chuťové návyky. A keďže tzv. Vinársky boom v Česku trvá, rýchlo pribúda aj objaviteľov nových snúbenie pokrmov a vín.
abeceda chuťou
Avšak niektoré základné pravidlá o harmóniu chutí majú v kulinárstve platnosť trvalú.
K ľahkým jedlám patrí ľahké vína
Ryby, hydina a biele mäso vôbec preto chutí najlepšie s bielymi suchými (tj. Nesladkými) vínami, ako sú napríklad Veltlínske, Silvánske, Müller Thurgau, Rizling rýnsky a vlašský, ale napríklad aj s ľahkým červeným vínom typu André či Portugal.
Hutná a mastné jedlá vhodne doplní chuťovo intenzívnu vína
Omáčky, tučné bravčové a podobné pokrmy vyžadujú plná, extraktívne (chuťovo intenzívny) vína, napríklad aj s vyšším obsahom alkoholu. Patrí k nim napríklad Rulandské šedé a biele, Chardonnay či Tramín, z tých zahraničných treba nemeckej neskoré zbery rizling, z červených Rulandské modré, Dornfelder, Zweigel, Cabernet Moravia, aj hutná červené vína z Južnej Ameriky, Austrálie alebo Kalifornia (napríklad Syrah).
Mastné jedlá vhodne doplní chuťovo intenzívnu vína
Chuť korenených jedál Podpora plná a výrazná vína
Na hovädzie pečienku, steaku, baranine a zverine si pochutnáte najlepšie v kombinácii s plnými a výraznými vínami. Vyberajte je medzi suchými a výrazne chutiacom červenými, Frankovkou, Rulandským modrým, Svatovavřineckým, Merlotom, Cabernetom Sauvignon, alebo kvalitnými francúzskymi, talianskymi či španielskymi červenými.
K sladkým jedlám patrí sladké vína, červené i biele
Musíme však dávať pozor, aby víno bolo prinajmenšom rovnako sladké alebo radšej o niečo sladšia ako sladký pokrm, inak chutí skôr kyslo a priemerne. Odporúčať možno všetky neskoré zbery, výbery z hrozna, výbery z bobúľ či dokonca vína ľadová a slamové. Vhodnejšie sú vína vyzretá ako mladá, svieža a priama sladké vína.
Ak je sladký prvok (obvykle ovocie, napríklad brusnice vo sviečkovej) prítomný v slanom jedle, nie je jeho vplyv tak priamočiary, určite nebudeme kvôli sladkému brusinkovému kompótu ku sviečkovej servírovať sladké biele víno. Avšak aj tak pamätajme na to, že niektoré červené vína sa nám potom môžu zdať trochu tříslovitější a horkastá.
Vína k čokoláde
Osobitnú kapitolu tvorí kombinácia vína s čokoládou.
Vína k čokoláde
Niektorí o nej hovorí ako o „smrti čokoládou“, považujú totiž konzumácii čokolády k vínu za najlepší spôsob, ako zahubiť dobré víno. Čokoláda je totiž veľmi sladká a v ústach vytvára povlak otupující všetky chuťové vnemy.