Dovolenka v Chorvátsku

Dovolenka v Chorvátsku

Dovolenka v Chorvátsku, jednej z najobľúbenejších letných destinácií, vám ponúkne kombináciu ideálnych podmienok pre relaxáciu. Tyrkysovo modré more Jadranu, členité pobrežie plné nádherných pláží a ostrovov, príjemná vôňa borovicových a píniových hájov, sú typickým rysom pre dovolenku v Chorvátsku.

Nadpozemsky krásne prírodné scenérie, ktorých bohatstvo chráni národné a prírodné parky sú zdrojom nekonečnej energie, ktorá vo vás obnoví pocit pokoja, harmónie a spolupatričnosti s prírodou. Unikátna atmosféra historických miest s tradíciou stredomorskej kultúry siahajúce až do rímskych čias vás vráti o mnoho storočí späť a umožní tak oddych od každodenných starostí.

Chorvátsko ponúka nespočet možností, ako prežiť aktívnu alebo odpočinkovú dovolenku, plnú nezabudnuteľných zážitkov. Súkromné ​​ubytovanie v Chorvátsku je ideálny spôsob, ako si užiť pobyt presne podľa svojich predstáv. Apartmány a rekreačné vily v Chorvátsku nájdete ako v rušnejších letoviskách s možnosťou nočnej zábavy, tak aj v odľahlejších častiach pobrežia, kde si môžete vychutnať kúpanie a západy slnka v úplnom súkromí.
Letoviská a turistické ciele v Chorvátsku

Malebné Chorvátske pobrežie tvoria skalnaté vápencové brehy, ktoré striedajú piesčité oblasti flyšu s rozprávkovými plážami. Žiadnu inú oblasť Stredomoria nezdobí toľko ostrovov, zálivov a zátok, ako v Chorvátsku. Chorvátske pobrežie Jadranského mora tvorí oblasti Istrie, Kvarneru, Severnej, Strednej a Južnej Dalmácie, Dubrovníka a nespočet priľahlých ostrovov, kedy tých najväčších napočítame takmer 70.

Celková dĺžka pobrežia vrátane ostrovov presahuje 5.800 km. K najznámejším ostrovom patrí Krk, Cres, Brač, Hvar, Pag, alebo Korčula a veľa menších ostrovov ako napríklad Dugi Otok, Mljet, Rab, Vis, Lošinj, Pašman. Najväčšími zálivy sú Kvarnerský na severe a Kaštelský v Strednej Dalmácii.

Najväčším polostrovom Jadrane je Istrijský polostrov. Svoju skvelú dopravnou dostupnosťou priťahuje najmä rodiny s malými deťmi. Obľúbenými letoviskami sú Umag, Poreč, Rovinj, alebo Pula. Oblasť Kvarneri je medzinárodne uznávaným kúpeľným miestom s blahodárnymi účinkami pre alergikov, kde k vyhľadávaným miestam patrí Opatija, Crikvenica a Novi Vinodolski. Významné riviéry a letoviská Dalmácie sú Zadar, Privlaka, Šibenik, Vodice, Split, Trogir, Makarska alebo historický Dubrovník. Najväčším polostrovom v Južnej Dalmácii je Pelješac.
Pláže v Chorvátsku

Vysoký štandard a kvalitu Chorvátskych pláží a marín dokladá množstvo ocenení Modrou vlajkou, ktorou je každoročne vyznamenané viac ako sto z nich. Pobrežie s kamienkovými a štrkovými plážami lemuje krištáľovo čisté more Jadranu s priezračnou vodou s viditeľnosťou na niekoľko desiatok metrov. V letnom období sa teplota mora pri hladine pohybuje od 23 do 27 ° C, kedy najvyššie teploty dosahuje v auguste. Rozprávkové prostredie bujnej vegetácie a rozmanitosť jednotlivých pláží uspokojí všetky vekové kategórie turistov.

Vybrať si môžete zo stoviek pláží, ktoré sú vybavené všetkým plážovým servisom, alebo z nepreberného množstva prírodných zátok s unikátnou a autentickou atmosférou pôvodného rázu. Chorvátsko s deťmi si najlepšie užijete na bezpečných piesočných plážach, alebo štrkových s pozvoľným vstupom do mora, ktorých ponúka chorvátske pobrežie nespočetné množstvo.
Aktivity v Chorvátsku

V prípade, že vás už omrzí leňošenie na pláži, môžete podniknúť výlet do nádherného sveta nedotknutej prírody niektorého z ôsmich národných parkov Chorvátska. Pohltí vás fascinujúce a dokonalá atmosféra rozmanité panenskej prírody, s množstvom divokých riek a vodopádov, alebo pokojných hladín jazier, na ktoré dohliada majestátne horské masívy Severného Velebitu, Učka a Biokova. Preskúmavať rozmanitú faunu a flóru môžete na turistických túrach po značených trasách, jazdou na bicykli po cyklotrasách, alebo tiež z vtáčej perspektívy prostredníctvom paraglidingu a rogala. Ak sa chcete vydať aj pod morskú hladinu, atraktívne potápačskou lokalitou sú súostrovie Kornati, Brijuni, alebo Lastovo. Adrenalín v podobe raftingu, canyoningu alebo kayakingu vám poskytnú neskrotnej pereje riek Cetina alebo Krky.
Gurmánske špeciality Chorvátska

K dovolenke v Chorvátsku neodmysliteľne patrí aj stredomorská kuchyňa. Chorvátska strava je veľmi pestrá a rôznorodá, preto má každý región svoje typické pokrmy. Jedno majú samozrejme všetky spoločné. Sú to skvelé ryby a morské plody. Pripravujú sa na olivovom oleji so zmesou byliniek a soľou. K najdrahším lahôdkam patrí langusty a homáre. Svoje miesto na jedálenský tabuli má ale aj jahňacie mäso. Rodinné konoby, alebo krčmičky seosko domačinstvo predstavujú kulinársky poklad, pripravujúce pokrmy zo surovín vlastného hospodárstva a najbližšieho okolia.

Pestrú ponuku sladkých dezertov skrývajú aj chorvátskej slastičarny plné poctivé zmrzliny, sorbetov, ale aj delikates ako sú kroštule, fritule, štrukle, kremština, šaumrola, alebo dalmatský puding rožata.

Chorvátske špeciality predstavujú skutočný zážitok a sú aj častým suvenírom, ktorý si turisti vezú domov. Patrí k nim napríklad Dalmatínska šunka pršut, likér Maraskino z oblasti Zadar

Zdieľaj: