Zopár tipov ako písať záverečnú prácu

Zopár tipov ako písať záverečnú prácu

Písanie akejkoľvek záverečnej práce je pre študentov náročné, najmä pre tých, ktorí píšu svoju prvú veľkú prácu. Prvú veľkú prácu píšeme ešte na základnej škole – čitateľský denník a seminárne práce. Ponúkame vám zopár užitočných tipov ako písať záverečnú prácu. Ak vás nasledujúce mesiace čaká takáto aktivita, prečítajte si náš príspevok.

Vytvorte si dobré podmienky na písanie 

Ak chcete, aby vám záverečnú prácu ohodnotili čo najlepšie, musíte si skôr, ako začnete písať, vytvoriť dobré podmienky na písanie. Čo tým máme na mysli? Máme na mysli to, aby ste si vyčistili počítač a v prípade nejakých chýb ho opravili. Okrem toho si odstráňte z písacieho stola všetky veci, ktoré by vás rozptyľovali. Nezabúdajte ani na dobré osvetlenie – stolová lampa s LED žiarovkou. Najdôležitejšie je kreslo, v ktorom budete tráviť dlhé hodiny. Pri písaní obyčajnej seminárnej práce ste v kresle nestrávili toľko času, koľko strávite pri písaní bakalárky a diplomovky.

Spravte si rešerš

Písanie záverečnej práce, ale aj vypracovanie náročnej rigoróznej práce nie je prechádzka ružovou záhradou. Vyžaduje obetovanie voľného času. Bez dobrého rešeršu ale záverečnú prácu dobre nenapíšete. Prečo? Pretože potrebujete kvalitné knižné a internetové zdroje k danej téme. Práve rešerš vám má uľahčiť hľadanie kvalitných zdrojov, z ktorých budete čerpať pri písaní záverečnej práce. Získate zoznam kvalitných zdrojov, ktorý vám ušetrí čas hľadaním v knižniciach a na internete. Stačí mať určenú tému a dať si urobiť rešerš.

Vytvorenie osnovy (obsahu) 

Keď už budete mať rešerš, vytvorte si „kostru“ práce – obsah (osnovu). Práve osnova (obsah) práce je odrazový mostík, ktorý vám pomôže odštartovať úspešné písanie záverečnej práce. Darmo budete o niečom písať, keď to nebude mať hlavu a pätu a celá práca bude pôsobiť chaoticky.

Osnovu si dajte schváliť vášmu školiteľovi a prípadné úpravy rešpektujte.

Zdieľaj: