Výlet do Londýna lacnejšie

Lacné letenky do Londýna

Zo Slovenskej republiky lieta do Londýna Ryanair a Wizzair

Najlacnejšie spiatočné letenky do Londýna kúpite za sumu tesne prevyšujúcu 19 eur (vrátane poplatkov, ale len s príručnou batožinou).

Pri vyhľadávaní leteniek berte do úvahy všetky spoločnosti, ktoré lietajú z / na letisko, na ktoré to máte zo svojho bydliska najbližšie. Nič vám navyše nebráni letieť smerom tam s jednou spoločnosťou a späť s inou. Pre vyhľadanie lacných leteniek môžete použiť program Azuon.

2Ako sa lacno dopraviť z letiska do centra Londýna

Pre cesty z londýnskych letísk Gatwick, Luton a Stansted sa nám osvedčila spoločnosť Easybus. Spiatočný cestovný lístok letisko – centrum Londýna – letisko kúpite za ťažko prekonateľné 2 libry (približne 75 Sk). Lístky je možné zakúpiť z pohodlia domova cez internet, zaplatíte kartou.

V predaji za túto cenu je vždy len niekoľko miest v každom spoji. Akonáhle sa dané miesto predá, cena lístka vzrastie. Cestovné lístky preto kupujte s maximálnym možným predstihom a vždy vyberajte z niekoľkých spojov. Ich časy odchodu môže deliť len 10 minút, ale rozdiel v cene lístka môže byť aj 7 libier.
3Ako ušetriť za ubytovanie v Londýne

Bývať úplne zadarmo v Londýne môžete vďaka sieti Couchsurfing, stačí byť jej aktívnym členom. Platené, ale veľmi lacné ubytovanie môžete zohnať aj prostredníctvom Airbnb alebo ubytujete ak sa na vysokoškolských internátoch. Vôbec nevadí, ak nie ste študent.

Pre ubytovanie v hoteloch a hosteloch platí jedna zásada – zahoďte predsudok, že hostel je vždy lacnejšie ako hotel. Nemusíte to byť pravda, mnohokrát môžete kúpiť štvorhviezdičkový hotel lacnejšie než obyčajný hostel. Pri výbere hotela v Londýne nepozerajte len na cenu, nemenej dôležité je hodnotenie a recenzie ostatných ubytovaných a vzdialenosť od centra mesta. Veď kto by chcel tráviť desiatky minút v metre.
4Za autobusy a metro plaťte bezkontaktnou kartou

Platiť cestovné v Londýne môžete českú bezkontaktnou kartou – nie je treba si kupovať žiadne lístky. Robiť tak môžete v metre, nadzemce, električkách, prímestských vlakoch DLR a vo väčšine autobusov.

Jej použitie je veľmi jednoduché, stačí ju priložiť k žltej čítačke v autobusoch alebo na nástupištiach. Ak bude všetko v poriadku, rozsvieti sa zelené svetlo, v prípade problému sa rozsvieti červené a vy musíte použiť inú platobnú metódu. Na niektorých miestach môžete namiesto žltej čítačky naraziť na ružovú – v takom prípade si opäť pípne kartu. Čítačka tak spozná, že ste necestovali skrze drahšie prvú zónu a naúčtuje vám menej.

Za najobyčajnejšie lístok platenú hotovosti zaplatíte 4,90 libry, pričom s bezkontaktnou kartou alebo nižšie zmienenú Oyster Card vás tá istá cesta vyjde na 2,40 libry. Pri platení kartou sa aplikuje tzv. Capping, kedy vás cestovanie v rámci prvých dvoch zón nebude stáť viac než 6,50 libry za deň, aj keby ste jazdili od rána do večera. Je to taký strop ceny cestovného, ​​cez ktorý sa nemôžete za deň dostať. Dôležité je však platiť stále rovnakú kartou, či už ide o bezkontaktnú platobnú kartu, alebo Oyster.
5Oyster Card aneb ako ušetriť nielen za hromadnú dopravu

Oyster Card (mimochodom – Oyster znamená ustrice) svojím fungovaním pripomína predplatené karty do telefónov. Kartu si kúpite v ktorejkoľvek stanici metra v automate alebo v búdke za vratnú zálohu 5 libier. Na rovnakom mieste následne na kartu musíte vložiť kredit – odporúčame počítať s hornou hranicou 6,50 libry na každý deň pobytu. Platiť môžete v hotovosti, alebo platobnou kartou.

Ak nemáte bezkontaktnú platobnú kartu, je to dobrá alternatíva. Ceny cestovných lístkov s Oyster Card sú rovnaké ako pri v minulom bode spomínanom platení kartou.

Oyster má ešte jednu výhodu – získate vďaka nej zľavy alebo iné výhody u partnerov. Tými sú napríklad reštaurácie a kaviarne Planet Hollywood, Hard Rock Café London, The Real Greek, obchody M & M ‚s World alebo Crest of London alebo lanovka Emirates Air Line.

Zdieľaj: