Zelený čaj predstavuje pre naše zdravie nálož plnú biologicky aktívnych látok. Objavíme v ňom substancie, ktoré sa o naše telo starajú zvonku i zvnútra. Obsahuje antioxidanty spomaľujúce starnutie. Potrebné je však tiež podotknúť, že účinné látky obsahuje len kvalitný sypaný čaj, ktorý bol šetrne spracovaný tak, aby mohol poskytnúť všetko, čo naše zdravie potrebuje.
Zelený čaj je liek, ale pri nadmernej konzumácii sa i v jeho prípade môžu objaviť vedľajšie účinky na naše zdravie. Tie najčastejšie súvisia s obsahom kofeínu, ktorý sa v zelenom čaji nachádza. Rozvinúť sa môžu napríklad poruchy spánku, problémy s koncentráciou, tráviace ťažkosti i úzkosť. Práve z toho dôvodu by naša konzumácia kofeínu nemala presiahnuť denné hranicu 300 mg. V jednom hrnčeku zeleného čaju (približne 240 ml) objavíme 40 mg kofeínu.
Zároveň však musíme vziať na vedomie i ostatné biologicky aktívne látky, ktoré sa v zelenom čaji nachádzajú. Katechíny môžu napríklad pôsobiť na rozvinutie nedostatočnej absorpcie železa zo stravy a ovplyvniť tak vznik anémie. Práve z toho dôvodu sa pitie zeleného čaju neodporúča pri anémii. Na druhej strane to však nie je dôvod, aby sme nad zeleným čajom zlomili palicu. Svoje postavenie si stále zachováva ako účinný nápoj s vysokým obsahom antioxidantov bojujúcich proti oxidačnému stresu a starnutiu.
Tak, ako v prípade mnohých iných nápojov, je potrebné ustriehnuť si množstvo, ktoré si denne doprajete. Vedecké štúdie v tomto smere tiež nemajú jasno – niektoré odporúčajú maximálne tri, iné až päť hrnčekov denne. Rozhodnutie je v tomto smere na vás, ale majte sa na pozore. Doprajte si vždy len kvalitný sypaný čaj, ktorý vášmu telu prinesie množstvo benefitov. Šálka kvalitného zeleného čaju je napríklad vhodnou voľbou i pri posedení s priateľmi pri vodnej fajke. Vodné fajky a zelený čaj jednoducho tvoria skvelú dvojicu.