Medzi mnohými farmaceutickými možnosťami, ktoré sú k dispozícii na liečbu problémov duševného zdravia, sú antipsychotické lieky niektoré z najviac prekreslených. Tak dlho, v skutočnosti, že v roku 2015 Úrad vlády pre zodpovednosť (GAO) vydal správu, ktorá naliehala na nižšie použitie antipsychotických liekov pre starších pacientov trpiacich príznakmi demencie, citujúc rad nebezpečných vedľajších účinkov tejto triedy liekov.
„Sú tupé správanie. Môžu spôsobiť sedáciu. Zvyšuje riziko pádu pre pacienta. A ak sa chcete dostať k základnej základni, prečo by mal niekto zaplatiť za niečo, čo nie je potrebné? „~ Bradley Williams, geriatrický farmaceut, Univerzita Južnej Kalifornie [Zdroj]
Rovnako ako u depresie a úzkosti, mnohé prípady dokazujú, že zmeny v stravovaní a iné zmeny životného štýlu môžu často dosiahnuť lepšie výsledky, bezpečnejšie ako použitie psychotropných liekov.
Gruzínska Ede, MD, psychiatra a farmakológka v Massachusettsu informuje o dvoch zaujímavých prípadoch, kde nízkokarbivá diéta, konkrétne ketogénne diéty, sa zdajú byť mimoriadne prospešné pri zlepšovaní podmienok u pacientov, ktorým by boli bežne predpisované antipsychotiká.
Prípady zahŕňali „Dr. Chris Palmer, psychiatr z Harvardskej nemocnice McLean v meste Belmont, Massachusetts. „Stručný prehľad …
‚DR. Palmer opísal skúsenosti dvoch dospelých vo svojej praxi so schizoafektívnou poruchou, ktorí skúšali ketogénnu diétu. Zatiaľ čo schizofrénia je charakterizovaná primárne psychotickými symptómami, ľudia so schizoafektívnou poruchou sa musia vyrovnať nielen s psychózami, ale aj s prekrývajúcimi sa obdobiami závažných náladových symptómov. Príznaky psychózy zahŕňajú paranoju, sluchové halucinácie, vizuálne halucinácie, rušivé myšlienky / obrazy a / alebo neorganizované myslenie. Epizóda nálady môže zahŕňať depresiu, eufóriu, podráždenosť, hnev, samovražedné myšlienky a / alebo zmeny nálady. Ako praktizujúci psychiatr viac ako 15 rokov môžem povedať, že schizoafektívna porucha je mimoriadne náročná diagnóza pre ľudí, ktorí žijú s psychiatrami a na liečbu. Dokonca aj tie najsilnejšie antipsychotiká a lieky na stabilizáciu nálady často nedosahujú dostatočnú úľavu a tieto lieky sú spojené s významným rizikom vedľajších účinkov. „[Zdroj]
Prvý prípad načrtol 31-ročnú ženu s osemročnou diagnózou schizoafektívneho ochorenia, ktorá skúšala dvanásť rôznych liekov vrátane „silného antipsychotického agens, ktorý mnohí psychiatri považovali za liek poslednej inštancie kvôli riziku závažné vedľajšie účinky. „Pacient taktiež podstúpil rozsiahlu terapiu elektrošokom, ale s ketogénnou diétou sa ukázal neuveriteľným.
„Podstúpila tiež 23 kôl elektrokonvulzívnej terapie (ECT alebo čo sa nazývala“ ošetrenie elektrickým šokom „), ale napriek tomu zostala trápená vážnymi príznakmi. Rozhodla sa vyskúšať ketogénnu stravu s nádejou, že stratí nejakú váhu. Po štyroch týždňoch diéty jej bludy vyriešili a stratila desať libier. Po štyroch mesiacoch stratila 30 libier a jej skóre na klinickom dotazníku nazvanom PANSS (pozitívna a negatívna príznaková stupnica), ktorá zaraďuje symptómy na stupnici od 30 (najlepšie) do 210 (najhoršie), klesla od 107 do 70. „[Zdroj]
V druhom prípade 33-ročný muž so štrnásťročnou diagnózou schizoafektívneho ochorenia, ktorý sa pokúsil bez úspechu sedemnásť liekov a rozhodol sa vyskúšať ketogénnu diétu na zníženie telesnej hmotnosti.
„Do troch týždňov zaznamenal“ dramatické „zníženie sluchových halucinácií a bludov, ako aj lepšiu náladu, energiu a koncentráciu. V priebehu roka stratil celkom 104 libier. Keď sa v ketóze, jeho skóre PANSS výrazne zlepšila – klesla z 98 na iba 49. Jeho každodenná funkcia a kvalita života sa tiež dramaticky zlepšila; odišiel z domu svojho otca, začal chodiť a začal chodiť na univerzitné kurzy. „[Zdroj]
V obidvoch prípadoch sa negatívne vedľajšie účinky pacientov vrátili po ukončení ketogénnej diéty, čo jasne poukazuje na silu diéty s nízkym obsahom karbamidu na liečbu duševných porúch, pre ktoré sú predpisované antipsychotické lieky.