Infra kúrenie

Infra kúrenie

Zaujala vás možnosť ekologického vykurovania, ale súčasne nechcete radiátory ani kachle? Vyberte si vykurovacie obrazy či zrkadlá, ktoré pracujú na báze infračerveného žiarenia. Nezahrievajú priamo vzduch ako vykurovanie konvenčné, ale okolité steny, podlahu a nábytok. Takzvané sálavé teplo preniká do priestoru z panela, potiahnutého motívom obrazu. Miestnosť vykuruje rovnomerne, nevíri vzduch ani prach.

Vykurovacie obrazy sú ideálne pre alergikov a pri dýchacích ťažkostiach

Okolité predmety získajú s pomocou infra panelov vyššiu teplotu ako vzduch, teda sa na nich nebude zrážať vlhkosť. Vykurovacie obrazy vzduch nevysušujú, naopak pomáhajú vysušovať steny. Sú tak vhodné pre alergikov a všeobecne pre osoby s dýchacími ťažkosťami. Výkon pre obývaciu izbu zvoľte v rozmedzí 22 až 25 W/m3, pri kúpeľniach a vykurovacích zrkadlách potom v intervale od 30 do 35 W/m3.

 

Jednoduchý sálavý infračervený panel bez grafického motívu, v drevenom ráme a zo zadnej strany krytý izolačným materiálom a hliníkovou fóliou, zoženiete približne od 90 eur. Temperačný článok, napájaný z bežnej elektrickej siete, je v telese infra paneli. Pozor na tepelný tieň, pred panelom by nemala stáť žiadna prekážka, priečka alebo skriňa, rovnako tak ho dávať pod stôl.

Údržba vykurovacích panelov je veľmi jednoduchá, stačí len obyčajná suchá prachovka.

Luxusný infračervený panel v prevedení čierne sklo stojí od 300 eur a je vhodný do moderných interiérov. Umiestnite ho iba na stenu, na strope by opticky zmenšoval a narušoval interiér. Na trhu sú aj vykurovacie infra systémy v podobe gulí a stĺpov na zavesenie, ale aj na postavenie na podlahu. Panel môže byť čisto biely, červený, ale napríklad aj v prevedení čiernej tabule, na ktorú môžete písať.

Veľmi elegantný dizajn vykurovacieho panelu môže tvoriť fotografia. Vyberiete si buď z ponuky výrobcov, ale možné je aj dodať akýkoľvek váš obrázok. Ten vám vypália na zákazku laserovou technológiou priamo do skleneného povrchu panelu. Tieto vykurovacie obrazy potom zaujmú svojimi stálymi farbami, ostrosťou a predovšetkým dlhou životnosťou. Horná hrana rámu má byť ale minimálne 180 cm nad podlahou.

Plný výkon dosiahne infra panel zhruba za 10 až 20 minút

Infračervené vlny sú neškodné pre rastliny aj vašich domácich miláčikov. S vykurovacími panelmi nemusíte ani kúriť celý deň, optimálnu teplotu za vás postráži termostat. Aj keď teplota plochy panelu môže dosiahnuť až 100 °C, nespálite sa. Ide totiž o suché teplo, ktoré v prípade dotyku neznamená žiadne nebezpečenstvo. Vykurovacie obrazy môžete umiestniť v akomkoľvek objekte, aj v detskej izbe.

Pravú domácu tepelnú pohodu získate po nahriatí podláh, stien aj stropov na teplotu asi 20 °C. Potom nemusíte vyhrievať okolitý vzduch. Bežným konvenčným vykurovaním tento efekt skôr nedosiahnete. Sálavé teplo navyše neohrieva len pokožku, ale preniká aj hlbšie do tkaniva. Lekári v tomto prípade preukázali blahodarné účinky na ľudský organizmus. Pri paneloch tiež veľmi jednoducho regulujete teplotu.

História infravykurovania začala v roku 1967, kedy ho prvýkrát použili v zdravotníctve na lekárske účely. Od roku 1980 bolo k dispozícii aj na súkromné účely. Po dlhú dobu existencie bola táto technológia v pozadí, pretože ju využívala vo svojom vesmírnom programe aj NASA.

Infrakúrením pomôžete v starších domoch vysušiť steny a v ideálnych podmienkach znížiť spotrebu za kúrenie až o 40 %. Pre tento typ sálavého vykurovania siahajú ľudia stále viac pri novostavbách. Ľahko ho nainštalujete len s pomocou štyroch hmoždiniek do steny. Pokiaľ chcete domov luxusnejší infra panel, zaobstarajte si od 480 eur panoramatický vykurovací obraz 185 × 650 cm, s príkonom 1 000 W. Čelný panel je z korundovej štruktúry a podľa výrobcov vytvára kompromis medzi maľbou a fotografiou.

Do každého interiéru sa hodia panely z prírodných kameňov, hladeného mramoru a žuly. Panely z tvrdeného skla, či už so zrkadlovým efektom alebo v rôznych farbách, sa budú dobre vynímať v miestnosti s moderným jednoducho tvarovaným nábytkom. K panelu si kúpte sklenenú vázu, alebo svietnik a misu rovnakej farby, ktoré vhodne rozmiestnite po nábytku.

Infravykurovanie do kúpeľne v podobe vykurovacieho zrkadla šetrí priestor

Na rovnakom princípe, ako obrazy fungujú tiež vykurovacie zrkadla. V kúpeľni vám ušetria priestor a navyše sa nikdy nezahmlia. Počítajte ale s tým, že zrkadlo vyhrieva práve len kúpeľňu. Nemôžete teda vyhriať otvorením dverí trebárs susednú predsieň. Sálavý zdroj tepla výrobcovia osadzujú dreveným či hliníkovým rámom, k dispozícii je aj luxusné bezrámové prevedenie. Výrobky kúpite od 100 až po 370 eur. Povrch zrkadiel je z bezpečnostného kaleného skla, odolného proti poškriabaniu i čistiacim prípravkom.

Zdieľaj: