História plaviek. Od kompletne zakrytého tela po súčasnosť

História plaviek. Od kompletne zakrytého tela po súčasnosť

Všetko sa v priebehu času mení a platí to obzvlášť v móde. Plavky si prešli zaujímavým vývojom, obzvlášť u žien. Pozrime sa teda na to, čím si toto oblečenie muselo prejsť, aby sa dostalo do súčasnej podoby.

 18. storočie

 V tomto čase sa začalo pobrežie a pláže využívať ako miesto pre stretávanie sa s priateľmi vo voľnom čase. Kúpanie sa stalo tradíciou pre trávenie horúcich letných dní. Plavky v tomto období zakrývali celé ženské telo. Muži naopak nosili tričká s krátkymi rukávmi a šortky po kolená.

Revolúcia na konci 19. storočia

 Koncom 19. storočia, presne v roku 1900 sa austrálska plavkyňa Annette Kellerman rozhodla pre praktické plavky. Plavky, ktoré boli v tom čase dlhé ako šaty, boli jednoducho nepraktické. Preto si vytvorila vlastné plavky. Tie sa skladali z obtiahnutého trička a nohavíc, čo vyvolalo v spoločnosti mierne pobúrenie. Na druhú stranu, muži v tom čase nosili už iba krátke nohavice ako plavky.

Po 1. svetovej vojne

 Od roku 1915 sa na vytvorenie plaviek používalo čoraz menej látky. Plávanie sa stalo obľúbeným športom u žien a tie chceli praktickejšie plavky. Spočiatku sa využívali kratšie verzie viktoriánskych plaviek s jednou vrstvou látky, ktoré nemali rukávy a nezakrývali lýtka. Po roku 1920 ženy začali nosiť jednodielne plávky, ktoré nemali rukávy a odkrývali aj stehná.

Pred 2. svetovou vojnou

 Roky 1920 až 1940 sa niesli v znamení oslobodzovania na plážach. Dámy sa na plážach prechádzali v krátkych šortkách, pričom ich vrchný diel odkrýval chrbát spolu s hrudníkom. Muži už klasicky mali na sebe iba šortky a vrch mali odhalený.

Po 2. svetovej vojne

 Potom, čo sa odhalili nohy, ruky, hrudník a chrbát, ostávala iba jediná vec. A tak prišli na rad bikiny. Navrhol ich Louis Rerard, dizajnér z Francúzska, v roku 1946. Spočiatku sa nikomu nepáčili a považovali sa za nevhodné.

A čo teraz?

Trendy, ktoré prichádzali v druhej polovici 20. storočia boli čoraz viac dovolené. To, čo bolo v móde kedysi, sa veľakrát vracia naspäť do kurzu i dnes. Preto môžeme nájsť v ponuke spodné plavky s vysokým pásom, podobným s tým z 40-tych a 50-rokoch 20. storočia. Dnešná móda sa dá charakterizovať, ako pestrofarebná. Je skrátka na výber.

Zdieľaj: