Farby pre vašu kuchyňu

Farby pre vašu kuchyňu

Ktoré farby sú do kuchyne vhodné? Také, ktoré v kuchyni pôsobí priaznivo na psychiku a urobia s priestorom práve to, čo potrebujeme. Hoci si to väčšinou ani neuvedomíme, farebné ladenie ovplyvňuje naše vnímanie daného priestoru. Čím menšia miestnosť je, tým výraznejšie môžu farby zapôsobiť. Pretože práve kuchyne väčšinou patria medzi menšie miestnosti bytu, je farebné ladenie o to dôležitejšie.

Farby a kuchyne

Všeobecne sa hodia studené farby, na optické zväčšenie priestoru volíme ich svetlé odtiene. Najčastejšie sa odporúča modrá farba, a to napriek tvrdeniam, že modrá farba znižuje chuť do jedla. V kuchyni pôsobí sviežo, čisto a rozširuje priestor. Vhodná je aj zelená, kde oceníme výber z rady odtieňov. Zelená pôsobí optimisticky, ukľudňuje a znižuje napätie, navodzuje pocit prírody. Často sa stretávame aj so svetlými odtieňmi žltej, prípadne oranžovej, ktorými sa už dostávame medzi teplé farby.

Biela, biela ako sneh

O farbách v kuchyni hovorí i filozofie Feng – shui, podporujúce harmóniu prostredia. Na rozdiel od všeobecných rád Feng – shui neodporúča do kuchyne opticky chladné farby ako modrá a šedá, ktoré znižujú chuť do jedla. Príliš vhodné nie sú ani odtiene červenej a oranžovej, zbytočne v kuchyni zosilňujú energiu ohňa. Prednosť by mali dostať svetlé, matné, teplé farby – obzvlášť biela, ktorá je farbou čistoty.

Biela má už od pradávna v našich kuchyniach predplatené miesto v predných radoch. Vyvoláva v nás pozitívne pocity, je elegantný, robí priestor vzdušnejší, pôsobí ľahko a priestor prejasňuje. Najmä v menších kuchyniach, ktoré mnohokrát nemávajú ani priame denné osvetlenie, je využitie biele výhodné. Rôzne štruktúra, lesk či mat, jej dodávajú mnoho odtieňov a rozdielny charakter. V kuchyni tiež dostávajú prednosť prevažne biele steny, ktoré vytvárajú nekomplikované pozadia ako pre kuchynskú zostavu, tak pre vybavenie.

Biela je tiež veľmi dobrú východiskovú farbou pre ďalšie kombinovanie. Vhodnou voľbou môžeme dosiahnuť aj nevšedných spojenia. Zaujímavo a elegantne pôsobia napríklad biela s béžovou, príjemnou kombináciou, ktorú nikdy nič nepokazíte je biela so svetlým drevom. Odvážnejší sa môžu pustiť aj do kontrastov s tmavými drevinami, prípadne výraznou farbou. Menší priestor určite oživí kombinácia bielej a oranžovej, prípadne žlté.

Všetko tu už bolo

Dizajnéri kuchýň to majú jednoduché – táto myšlienka sa pri návšteve akéhokoľvek kuchynského ostudia priamo ponúka. Na prvý pohľad to skutočne vyzerá, ako by v kuchynskom svete bolo možné čokoľvek. Rovnako ako v iných oblastiach interiérovej tvorby, tiež tu ale všetko má svoj poriadok. V kuchynských štúdiách by dlhé minúty dokázali hovoriť o najobľúbenejších farbách, aj o tých, ktoré viac podliehajú módnym vplyvom.

Aká bude práve pre nás najvhodnejší? Rovnako ako vo všetkých ostatných častiach bytu, ani tu neexistuje univerzálne riešenie. Okrem typu a veľkosti miestnosti máme aj my svoju vlastnú predstavu farby, ktorá by sa nám v kuchyni páčila. Ako ich všetky zladiť dohromady?

Začnime nábytkom

Farebnosť kuchyne by mala začínať výberom skriniek, pracovné dosky a zadnej steny medzi skrinkami. Tu ide módnosť aj nadčasovosť ruka v ruke. Stále sú najžiadanejšie kuchynskej zostavy vo veľmi svetlých tónoch. Najčastejšie sú kuchyne navrhované v najsvetlejších odtieňoch šedivej, béžovej, zelenej a v podobných farbách. Prednosť dostávajú kuchyne jednofarebné.

Druhú obľúbenú skupinu tvoria kuchyne s dekormi drevín v kombinácii s farebnými plochami laminovaného povrchu. Obľúbená a atraktívna je dyha z tmavej exotickej dreviny wenge v kombinácii s temne rubínovú, veľmi zaujímavá je čerešňa doplnená plochami v krémovej.

Tretiu skupinu potom zahŕňajú kuchynskej zostavy v celkovom prevedení z najrôznejších drevín. Najobľúbenejšie sú morené duby. Zhruba pred dvoma rokmi bola ponuka obohatená o kuchynské moduly v prevedení bielený dub. Je to v súčasnosti obľúbená úprava dreviny, v ktoré sú ponúkané aj ďalšie prvky vybavenia – jedálenské stoly, stoličky a podobne. Často žiadaný je orech s masívnym rámčekom z vlysov a výplní z dyhy, kde dobre vynikne zaujímavá strukutra dreviny.

Okrem farby vzhľad kuchyne ovplyvňuje aj povrchová úprava skriniek. Nadčasový a praktický je matný povrch. Módne trendy preferujú vysoký lesk. Kuchynskú zostavu vždy doplňuje pracovná doska – okrem praktických vlastností sa aj ona značnou mierou podieľa na celkovom dojme z kuchyne. Výber je skutočne obrovský a práve desiatky najrôznejších štruktúr a dekorov môžu zvádzať k tomu, aby sme kuchyňu prekombinoval. Ak sme zvolili jednofarebnú kuchyňa, je možné vybrať nápadnejší pracovnú dosku. Ak je kuchynská zostava kombinovaná z dvoch farieb, či materiálov, odporúča sa pracovná doska menej nápadná v niektorej zo zhodných farieb. Ešte väčšiu opatrnosť radia bytový architekt pri výbere zadnej steny medzi skrinkami. Striedmosť je tu viac než na mieste. Optimálne je, ak zvolíme farebne neutrálne pozadie, ktoré na seba nebude pútať pozornos

Zdieľaj: