Ako vybrať LED žiarovky

Ako vybrať LED žiarovky

ED diódy vynikajú vo vyžarovania svetla v jednom smere, preto sa výborne hodí ako bodové svetlá. Často je tiež môžeme vidieť v čelových lampách alebo ručných svietidlách. Vývoj ide ale dopredu a na trhu sa objavujú stále nové typy, zakúpiť sa tak už dajú tiež všesmerové LED žiarovky, tzv. Omni-directional, ktoré sú skonštruované a vybavené šošovkou, aby mohli byť využité aj tam, kde je potreba väčší rozptyl svetla, napríklad v stolových lampách alebo lustroch. Dnes sú LED žiarovky s prehľadom schopné nahradiť klasické 40W, 60W a 100W žiarovky. Samozrejme sa dajú zakúpiť aj stmievateľné LED žiarovky, pri ktorých je možné nastaviť intenzitu svetla podľa aktuálnej potreby.
VÝHODY A VLASTNOSTI LED ŽIAROVIEK

Jednou z najväčších výhod LED žiaroviek je ich dlhá životnosť. Niektoré sľubujú výdrž okolo 50 000 až 100 000 hodín prevádzky, čo môže byť v bežnej domácnosti pokojne aj 25 alebo viac rokov, v závislosti od frekvencie svietenie. Ak sa chcete vyhnúť častým výmenám klasických, halogénových alebo CFL žiaroviek, LED žiarovky sú pre vás určite lepšou voľbou. Navyše sú efektívnejšie a spotrebujú až o 90% menej energie. Ide v súčasnosti o najúspornejšie a najekologickejšie zdroj svietenia.

Ďalšou výhodou je možnosť ich využitia v miestach, kde často zhasínajú a rozsvecujeme. Nepotrebujú sa zahrievať ako klasické žiarovky či výbojky a zároveň tým nedochádza k ich poškodzovaniu a vypaľovanie. Preto sú ideálne napríklad do chodieb, skladov alebo na osvietenie menej frekventovaných ciest okolo domu.

Oproti klasickým svetelným zdrojom vydávajú LED žiarovky menej tepla, nie sú tak krehké a neobsahujú žiadne nebezpečné látky ani materiály.

Ich obstarávacia cena je o niečo vyššia ako cena klasických žiaroviek či výbojok, ale vďaka dlhej životnosti a niekoľkonásobne nižšej spotrebe sa investície už po niekoľkých mesiacoch vráti späť. Z dlhodobého hľadiska sú teda úspornejšie a ich nákup sa oplatí, čo potvrdzujú aj súčasné analýzy a štúdie. Navyše vďaka rýchlemu rozšíreniu a technologickému vývoju sa cena LED žiaroviek stále znižuje a vďaka tomu sa stávajú oveľa prístupnejšie.
AKO VYBRAŤ LED ŽIAROVKU

Na trhu je dnes možné nájsť veľké množstvo rôznych modelov a štýlov LED žiaroviek. Pri výbere správnej žiarovky by ste mali vziať do úvahy predovšetkým:

Približnú potrebnú watáž – prečítajte si informácie aby ste sa dozvedeli, aké watáži klasické žiarovky zodpovedá daná LED žiarovka, napríklad 3W LED zodpovedá zhruba 25-30W klasickej žiarovke
Teplotu svetla – LED žiarovky môžete kúpiť v rôznych farebných teplotách, od studeného bieleho svetla až po teplé žlté svetlo
Spôsob zapojenia – LED žiarovky je možné zakúpiť v štandardnom skrutkovacím prevedení s rôznou šírkou závitu alebo tiež v nacvakávacími Kolíková prevedení s rôznymi päticami. Najčastejšie sa môžeme stretnúť so žiarovkami so závitom E27
Štandardné alebo stmievací – niektoré LED žiarovky sa dnes už dajú zakúpiť aj v prevedení, ktoré umožňuje reguláciu intenzity osvetlenia, je teda dobré zvážiť aj túto variantu

Zdieľaj: