Ak ide o vaše peniaze, mali by ste si dávať veľký pozor. Toto platí zakaždým. Preto sa poriadne snažte, aby ste sa v súvislosti s nimi nedopustili fatálnych omylov. Aj tu platí staré dobré, dvakrát meraj a raz rež.
Ideálne pri investovaní je vždy získať informácie z viacerých zdrojov, poradiť sa s členmi v domácnosti, priateľmi a osloviť aj známych, u ktorých predpokladáte, že majú s touto problematikou skúsenosti alebo vedomosti. Pri výdavkoch platí, že pri každom väčšom nákupe si nechajte čas na zváženie aspoň 24 hodín. Ak nakupujete cez internet, nezabúdajte na zľavové promo kódy a kupóny, ušetriť môžete aj desiatky eur pri každom nákupe. Čo však nerobiť pokiaľ nejde o investície a pritom sa chcete vyvarovať ďalším finančných chybám?
1. Nevytvorený núdzový fond
Ak ho ešte nemáte, jedná sa o zásadnú chybu. Núdzový fond pre vás znamená záchrannú sieť. Je to vankúš, ktorý vás chráni pred pádom. Vďaka núdzovému fondu budete pripravení čeliť akejkoľvek katastrofe.
Jedná sa o finančnú rezervu, ktorá ak je správne naplnená, budete pripravení na všetko. Mali by ste si teda našetriť peniaze, ktorými by ste dokázali pokryť potrebné výdavky na 6 až 9 mesiacov (ak to ide, tak možno aj dlhšie) v prípade, že neočakávane prídete o prácu, ochoriete, alebo sa vám do cesty postavia iné nepredvídané situácie. Nespoliehajte sa na to, že máte prípadné poistenie. Nemusí pokryť všetko. Prípadne peniaze z poistenia nemusia byť vyplatené včas.
Pre vytvorenie finančnej rezervy môže pomôcť Finax. Jedná sa o platformu inteligentného investovanie s minimálnym rizikom a v priemere o 4 až 7% vyšším zhodnotením, čo potvrdzujú Finax recenzie. Stačí vložiť hoci len 20 eur, peniaze máte kedykoľvek k dispozícii v priebehu len niekoľkých dní a vyplatenie je bez poplatku. Vklady sú chránené Garančným fondom.
2. Meškanie s platbou
Vaším cieľom by mali byť každý mesiac včasné platby. Dbajte na to za každých okolností. Ak na to nebudete dbať, potom by ste mohli čeliť rôznym problémom. V prípade, že sa chcete vyhnúť podobnej situácii, tak si napríklad zriaďte na účte trvalé príkazy. Ušetríte si tak čas, peniaze aj prípadnú frustráciu. Neodkladajte finančné povinnosti na poslednú chvíľu.
3. Nesplácate svoje dlhy
V žiadnom prípade nesmiete vynechať žiadnu platbu. Bez výnimky! Či už je to študentská alebo osobná pôžička, kreditná karta, splátka za spotrebič ako automatický kávovar alebo kuchynský robot, úver na auto či hypotéka, uvedomte si, že máte zmluvný záväzok splatiť svoje dlhy. Ak vynecháte platbu, nastanú problémy. Preto sa tomu radšej vyhnite. Upomienky či úroky z omeškania sú tie najväčšie výdavky, ktorým sa pritom dalo s prehľadom a včas vyhnúť.Zdroj: https://www.kazdyden.sk/ako-na-mesacny-rozpocet-a-setrenie-financii-v-domacnosti/