Šokujúce nebezpečenstvo domácich osviežovačov vzduchu a ich domáce alternatívy

Šokujúce nebezpečenstvo domácich osviežovačov vzduchu a ich domáce alternatívy

Mnohí ľudia ani raz nerozmýšľajú o používaní chemického osviežovača vzduchu. Pripojia ho a užívajú si „letný vánok“, „jesenné korenie“, „čistiaci dážď“ alebo čo si myslíte, že je to skvelý spôsob, ako naplniť vzduch príjemnou vôňou, bez toho, aby si uvedomil, že to môže veľmi poškodiť ich zdravie, ako aj zdravie ich rodiny, domácich zvierat a nenarodených detí.

Zvyškové chemikálie z bežných deodorizačných produktov, ako sú tieto, obsahujú toxické chemikálie, ktoré sa časom nahromadia v stále väčších množstvách v ľudskom tele, takže zdravotné dôsledky sa zriedka pripisujú.

V deväťdesiatych rokoch vzrástol priemysel osviežovačov vzduchu po zavedení osviežovacích prístrojov typu „plug-in“, ktoré sa spoliehajú na technológiu indukcie tepla a špeciálne teplem aktivované voňavé gély, čím sa neustále uvoľňuje vôňa. Všetci si mysleli, že sú tak cool – najnovšia a najväčšia technológia pre vôňu domova. Navyše boli pomerne lacné a neboli aerosolové spreje, čo v priebehu uplynulého desaťročia vyvolalo veľký spor o škodlivé účinky na ozónovú vrstvu. Ukázalo sa však, že to, čo sa niekedy zdalo byť neškodné, bolo niečo iné. Keď sa vedci podrobne oboznámili s týmito populárnymi zariadeniami, zistilo sa, že obsahujú ohromujúci počet toxických zlúčenín.
Nebezpečenstvá chemických osviežovačov vzduchu
ftaláty
Jedným z najväčších problémov s týmito osviežovačmi vzduchu sú ftaláty. Keď Rada pre obranu prírodných zdrojov (NRDC) testovala 14 rôznych osviežovačov vzduchu, zistilo sa, že 86% obsahuje tieto chemikálie, ktoré môžu spôsobiť vrodené chyby, hormonálne abnormality a reprodukčné problémy. Organizácia uviedla, že „väčšina ftalátov je dobre známa tým, že zasahuje do produkcie mužského hormónu testosterónu a je spojená s reprodukčnými abnormalitami.“ Ftaláty sú tiež uvedené v zozname toxických látok v štáte Kalifornia, o ktorých je známe, že spôsobujú vrodené chyby alebo reprodukčné poškodenie. NRDC tiež varoval, že ftaláty vo vzduchu môžu viesť k alergickým príznakom a astme – a to je dokonca aj v stopových množstvách. Uvádza sa, že toto zahŕňa aj osviežovače vzduchu, ktoré sa predávajú ako „nezodpovedané“ alebo „celkom prirodzené“. Všetky obsahujú tieto nebezpečné chemikálie.

Štúdia zverejnená v Perspektíve zdravia životného prostredia z roku 2003 naznačuje, že úrovne životného prostredia ftalátov súvisia so zmenenou integritou DNA v ľudských spermiách. Tento prieskum zahŕňal 168 mužov, prijatých z laboratória Massachusetts General Hospital Andrology, ktorí poskytli vzorky moču a spermy. Výsledky ukázali, že tí, ktorí mali v moči ftalát, vykazovali poškodenie DNA v spermiách.

Existujú aj ďalšie možné riziká ftalátov, hoci sú stále študované. Sú spojené s vážnymi obavami, ako je toxicita obličiek a pečene, rovnako ako rakovina. Predbežné štúdie na zvieratách naznačujú, že tieto nežiaduce účinky sú skutočným problémom pre ľudí.

formaldehyd
Formaldehyd je dobre známy ako ľudský karcinogén. Táto bezfarebná, horľavá chemikália sa často používa v stavebných materiáloch a vyrába rôzne výrobky pre domácnosť, ako sú textílie s permanentným lisom, preglejka, lepidlá, drevotrieska a osviežovače vzduchu. Bolo to definitívne spojené s rakovinou hrdla a nosa a je známe, že spôsobuje chronické podráždenie dýchacích ciest a krku, ktoré môžu potenciálne viesť k nebezpečnej infekcii, astme, častým krvácaním z nosa a iným respiračným problémom, podľa amerického vládneho Národného toxikologického programu. Tieto riziká sú ešte väčšie u dojčiat, starších ľudí a tých, ktorí majú ohrozený imunitný systém. Štúdia publikovaná v Medzinárodnom vestníku verejného zdravia v roku 2013 odhalila, že tehotné ženy, ktoré používali osviežovače vzduchu, mali „výrazne vyššiu pravdepodobnosť, že majú deti, ktoré trpia chrípkou a pľúcnymi infekciami.“

naftalén
Zlúčením rizika, ktoré prináša formaldehyd, bolo preukázané, že väčšina hlavných značiek osviežovačov vzduchu obsahuje chemikálie nazývané naftalén. Laboratórne štúdie vykonané na potkanoch zistili, že môže spôsobiť rakovinu pľúc a poškodenie tkaniva. Zatiaľ čo sa stále skúma, experti sa domnievajú, že to pravdepodobne spôsobuje podobné účinky u ľudí.

Nestále organické zlúčeniny
Prchavé organické zlúčeniny alebo VOC sa tiež našli v osviežovačoch vzduchu. Tieto zlúčeniny majú nízku teplotu varu, ktorá pri izbovej teplote vytvára paru alebo plyn. Zatiaľ čo to robí ich dobré pre rozptýlenie vôní, tiež prichádza s rizikami, ktoré sú spojené s väčším rizikom astmy, najmä u detí. Väčšina osviežovačov vzduchu obsahuje VOC známy ako 1,4-dichlórbenzén, chemická látka, ktorá sa nachádza v krvi 96% Američanov. Je to známy karcinogén, ktorý je spojený s poškodením pľúc a je tiež E.P.A. registrovaného pesticídu. Účinkuje tak, že útočí na receptory v nose, čo eliminuje vôňu. To je dôvod, prečo osviežovače vzduchu skutočne vyzerajú ako „osviežujú“ miestnosť – výrobcovia týchto výrobkov zničia pocit vône svojich zákazníkov.

Dichlórbenzén bol tiež dôvodom smrti mnohých vtákov. Bolo to spojené s nespočetnými úmrtnosťami vtákov, keď zvieratá utiekli krátko po tom, ako sa v blízkosti nich použili osviežovače vzduchu. Dáva to zmysel, pretože je to hlavná zložka používaná na výrobu dobre známeho pesticídneho DDT, ako aj jeho bratrancov, DDD a DDE. Expozícia môže viesť k niektorým pomerne strašným zdravotným problémom, ktoré nikdy úplne nezmiznú – a vdýchnutie týchto chemikálií je v skutočnosti považované za oveľa nebezpečnejšie ako pohltenie rovnakej sumy.

Žiadna suma nie je naozaj bezpečná
Zatiaľ čo si možno myslíte, že ich použitie len príležitostne nebude robiť veľa škôd, štúdia z roku 2006 ukázala, že expozícia len raz za týždeň môže zvýšiť pravdepodobnosť výskytu astmy o 71% a môže tiež prispieť vyššia frekvencia pľúcnych ochorení. Vedci tiež zistili, že pacienti s vysokými hladinami 1,4-dichlórbenzénu v krvi majú pravdepodobne klesajúcu funkciu pľúc.

Bez bezpečnostných predpisov
Väčšina ľudí predpokladá, že tieto produkty musia prejsť dôkladným testovaním bezpečnosti predtým, ako sa môžu predávať spotrebiteľom, ale to zďaleka nie je pravda. Priemysel je samoregulovaný, čo jednoducho znamená, že vôbec nie je regulované. Predpokladá sa, že osviežovače vzduchu sú ešte mimo právomoci regulačných orgánov ako väčšina výrobkov. Chemické spoločnosti nepotrebujú akékoľvek povolenie autoritatívneho orgánu predtým, ako budú môcť predávať svoje osviežovače vzduchu.

Bolo to mesiac predtým, ako FDA varovala Clarcon Biological Chemistry Laboratory, že jeho línia toho, čo tvrdili, že sú antibakteriálne produkty, skutočne obsahovali živé baktérie. Nakoniec ich „antibakteriálny“ dezinfekčný prostriedok na ruky bol odvolaný, ale to sa stalo až po tom, čo sa verejnosť dozvedela, čo viedlo k problémom PR pre spoločnosť. Bolo to dobrovoľné stiahnutie, čo tiež znamenalo, že FDA nepodnikla žiadne kroky proti Clarconu. Skôr desivé vzhľadom na to, že podľa samotného úradu FDA sa zistilo, že množstvo vzoriek topickej antimikrobiálnej dezinfekcie kože a výrobkov na ochranu kože, ktoré predáva spoločnosť Clarcon, má vysokú hladinu rôznych baktérií vrátane niektorých, ktoré sú spojené s nehumánnym podmienky. Niektoré z baktérií boli tiež známe, že potenciálne spôsobujú infekciu tak závažnú, že by vyžadovali chirurgickú alebo inú lekársku starostlivosť a mohli dokonca viesť k trvalému poškodeniu.

Zdieľaj: