Nezabudnite na preventívnu prehliadku

Nezabudnite na preventívnu prehliadku

Pravdou je, že lekára nikto nevyhľadáva práve dvakrát rád. Ale občas by sme na seba mali byť prísnejšie a praktického alebo očného lekára, alebo gynekológa predsa len navštíviť. Navyše keď pravidelné prehliadky môžu výrazne ovplyvniť kvalitu nášho ďalšieho života.

preventívne prehliadky

Na preventívne lekárske prehliadky počuje len štyri z desiatich Čechov, hoci s pribúdajúcim vekom sú také prehliadky čoraz dôležitejšie. Viete, koľkokrát a kam sa máte dostaviť? A čo vás tam čaká?
Dvakrát ročne k zubárovi

U väčšiny populácie sa vyskytuje zubný kaz, zápal ďasien alebo parodontitída, ktorá môže skončiť až stratou zubov. Práve pravidelné zubné prehliadky pomôžu odhaliť zubné kazy a zápaly ďasien skôr, než sa samy prejaví bolesťou.

„Dospelí a deti by mali absolvovať preventívnu prehliadku u stomatológa dvakrát ročne. Podľa toho, ako o svoje zuby starajú, odporučí zubný lekár návštevu u dentálneho hygienistom, a to takisto dvakrát ročne alebo aj častejšie, “

Dentálne hygiena odstráni zubný kameň, pigmenty a zuby vyleští. Predovšetkým ale pripomenie a poradia zásady správnej dentálnej hygieny a naučí, ako si správne čistiť nielen zuby, ale aj medzizubné priestory.
Raz za dva roky k praktickému lekárovi

Praktický lekár nie je povinný pozývať vás na preventívne prehliadky. Pokiaľ ju podstúpite, informujte ho o všetkých zmenách vášho zdravia a telesných funkcií. Lekár doplní vašu anamnézu, skontroluje očkovanie a vykoná základné vyšetrenie.

Do neho patrí kontrola kože, sliznice, jazyka, hrdla, štítnej žľazy a hlavné skupiny uzlín. Súčasťou preventívnej prehliadky je aj vyšetrenie srdca a pľúc poklepom a počúvaním.

Lekár zmeria váš krvný tlak a tep, prehmatá brucho, preskúma oblasť obličiek a overí stav žíl a tepien dolných končatín. Zároveň vás zváži, zmeria a orientačne vyšetrí aj vaše zmysly.

Ak lekár zistí, že prestávate počuť vysoké tóny alebo máte problémy s ostrením na rôzne vzdialenosti, odporučí vám návštevu špecialistu.

Prehliadka zahŕňa aj onkologickú prevenciu. Lekár by mal vykonať vyšetrenie moču, konečníka a prsníkov u žien. Podľa veku, rodinných dispozícií a pracovnej záťaže vám odporučí ďalšie odborné vyšetrenia.

Od 40 rokov veku by mal sledovať váš krvný obraz. Väčšina ľudí totiž ani netuší, že má vysoký krvný tlak alebo zvýšenú hladinu cholesterolu či cukru v krvi.
Každoročne u gynekológa

Gynekologická prehliadka je dôležitá pre včasné zachytenie ochorenia ženských pohlavných orgánov a pŕs. Lekár vyšetrí maternicu, vajcovody a vaječníky, v prípade potreby tiež ponúkne ultrazvukové vyšetrenie malej panvy.

Pravidelne k očnému lekárovi

Kvalitu vlastného zraku ovplyvňuje každý sám, či už svojím životným štýlom, mierou odpočinku a dostatočným spánkom, ochranou očí alebo prevenciou.

Preventívna prehliadka slúži nielen na vyšetrenie dioptrií, ale aj k odhaleniu závažných očných chorôb, ktoré dlho prebiehajú nepozorovane a pacient si ich sám nevšimne, napríklad zeleného zákalu. Ak sa v takomto prípade liečba premešká, môže byť aj neskoro

„Na preventívne prehliadky by nemali zabúdať predovšetkým ľudia s vyšším rizikom nejaké očné choroby – napríklad ľudia silno krátkozrakí, diabetici, alebo tí, v ktorých rodine sa vyskytol zelený zákal,“.

V rámci prevencie sa robí vyšetrenie zrakovej ostrosti, ktoré odhalia refrakčné chyby alebo zmeny dioptrií. Vyšetrenie zorného poľa zase zachytáva akékoľvek výpadky aj v periférnych častiach.

Ďalším krokom je meranie vnútroočného tlaku, ktorý je rizikovým faktorom vzniku zeleného zákalu. Dôležité je tiež vyšetrenie očného pozadia pri rozšírenej zrenicu, ktoré zobrazí chorobu sietnice alebo zrakového nervu.

V prípade, keď lekár odhalí refrakčnú vadu, odporučí jednu z troch možností jej korekcie: okuliare, kontaktné šošovky alebo refrakčnej chirurgii.

„Povzbudivé je, že osemdesiat percent zrakových chýb je liečiteľných. Súčasná oftalmológia ponúka nielen včasnú, účinnú a efektívnu liečbu, ale aj implantácii vysoko kvalitných vnútroočných šošoviek alebo odstránenie očných vád laserom,

Zdieľaj: