Neduhy zvýšenej vlhkosti v domoch

Neduhy zvýšenej vlhkosti v domoch

Zvýšená vlhkosť v dome nespôsobuje iba nepríjemnú a neestetickú pleseň. Vlhkosť a plesne sú často príčinou rôznych zdravotných problémov. Pokiaľ vás trápi zvýšená vlhkosť určite využijete aj odvlhčovače. 

Aké je ideálna vlhkosť a teplota v dome?

Pre ľudské zdravie je optimálna vlhkosť v interiéri na úrovni 40-55 %. Podstatná je tiež teplota a tá by mala byť 18-22° C. Pokiaľ si doma vytvoríte takéto podmienky, budete sa cítiť komfortne. Okrem toho je v takomto prostredí malá pravdepodobnosť vzniku a šírenia plesní. V prípade vysokej vlhkosti môžu byť vašou záchranou odvlhčovače.

Problémom je ale aj nízka vlhkosť, teda suchý vzduch a príliš vysoká teplota. Ak sa ráno prebúdzate so suchými sliznicami a opuchom v tvári môže byť za tým práve suchý vzduch, ktorý ale robí problémy aj počas dňa. Niekedy stačí vyvetrať a znížiť teplotu, niekedy pomôže zvlhčovač vzduchu, s ktorým to ale netreba preháňať.

Prečo udržovať optimálnu vlhkosť v dome

Pretože ide v prvom rade o vaše zdravie. Máte dlhodobo problém s dýchacími cestami, kožné problémy alebo alergie? Spôsobovať ich môžu plesne a mikroorganizmy, ktoré milujú zvýšenú vlhkosť. Problémy môžete spozorovať skôr ako objavíte pleseň na stenách. Pochopiteľne sa vysoká vlhkosť prejaví aj vo vašom dome. Okrem nevzhľadnej a nebezpečnej plesne môže prísť aj odlupovaniu omietky či tapiet. Vplyvom vlhkosti sa môže deformovať aj nábytok z drevotriesky, ktorý je na vlhkosť citlivý.

Ak je to možné bielizeň sušte mimo interiéru, alebo aspoň vetrajte, resp. odvetrávajte  priestor. Aj keď sa to nezdá, takýmto spôsobom sa môže pravidelne zvýšiť vlhkosť v miestnosti a problém je na svete. Zvýšená vlhkosť môže mať základ už pri nedostatočne izolovanej stavbe. Tento problém je náročnejší na riešenie, ale dočasne sa dajú využiť odlhčovače.

Zdieľaj: