Kedy je ten správny čas vymeniť staršie vozidlo za nové?

Kedy je ten správny čas vymeniť staršie vozidlo za nové?

Pred pár rokmi si nový automobil mohol dovoliť len málokto. V súčasnosti sú nové automobily cenovo dostupnejšie ako napríklad pred pätnástimi rokmi, kedy z nás ešte nebola automobilová veľmoc.

Ak máte doma v garáži staršie vozidlo, zamýšľali ste sa nad tým, kedy je ten správny čas vymeniť starší automobil za nový?

Kilometre nepustia

Ak máte na tachometri niekoľko stotisíc kilometrov, nemôžete očakávať, že váš automobil bude živý ako rybička. Planétová prevodovka má už čo-to odžité a časom sa vám začne kaziť takmer všetko. Kilometre vás jednoducho nepustia. Samozrejme záležať bude aj na iných veciach, napríklad aj na tom, ako často jazdíte na aute. Váš automechanik vám poradí, či auto ešte ponechať, alebo sa obzerať po novom. Ak sa vám auto začne kaziť vo veľkom, miniete zbytočne veľa peňazí. Zamyslite sa, oplatí sa vám vrážať do auta, ktoré vám už dlho nevydrží?

Ak začnete mať problémy s motorom

Ak vám začne zlyhávať elektronika, mali by ste uvažovať o výmene, ale ak sa vám začne kaziť motor a hrozí, že vás auto nechá niekde na ceste ďaleko od domova, nemali by ste situáciu podceňovať. Výmena motora je finančne náročná záležitosť. Ani výmena starej prevodovky za novšiu paralelnú prevodovku vás tak finančne nezaťaží, ako výmena komplet celého motora.

Hovorí sa, že nové vozidlo sa začne postupne kaziť po uplynutí záruky. Niektorí tomu veria, pretože majú s tým skúsenosť. Iní to zase považujú za výmysel. Každopádne autá sú dnes vyrábané úplne inak a keď sa vám pokazí akákoľvek malá súčiastka, keď pôjdete do servisu, nebude vám stačiť výmena len tejto pokazenej súčiastky. Myslite však aj na to, že staršie automobily viac zaťažujú životné prostredie.

Ak vám to financie dovolia, investujte do nového automobilu. Ak budete hľadať auto v bazároch, určite si so sebou vezmite skúseného automechanika, ktorý vám auto dôkladne prezrie a povie vám, či je auto naozaj v takom stave, o akom sa píše v papieroch.

Zdieľaj: