Dovolenka s deťmi

Dovolenka s deťmi

Neviete, kam sa s deťmi vydať cez prázdniny? Čo by ste povedali na netradičnú výlety po našich hradoch a zámkoch, výpravy do vojenskej histórie alebo napríklad tip na jedinečnú a pritom lacnú dovolenku v Holandsku?

1. Dovolenka v Holandsku je lacnejšie!

Holandsko kanál, loď, Volendam, Stred HolandskaChcete si tento rok napríklad aj s deťmi dopriať skutočne netradičné dvolenou? Potom preplávajte Stredom Holandska na lodi! „Ceny prenájmov lodí klesli o dvadsaťpäť, niekedy až o tridsaťpäť percent pôvodnej ceny. Môže za to krach lodenice Hatenboer vo februári. Následne bola predaná a novému majiteľovi sa ju podarilo na konci mája znova otvoriť. S cenami však pre túto sezónu musel ísť na holandskej pomery veľmi nízko a ďalším plusom pre záujemcov o tento typ dovolenky je, že sú stále voľné lode i na tzv. High season v júli a auguste, “

2. Drsná krása Králického Sněžníku

Úchvatné výhľady aj raj pre fanúšikov vojenskej histórie, to je Králický Sněžník. Nachádza sa tu unikátny obranný systém, v ktorom sú na obdiv vystavené tanky, obrnené transportéry, bojové vozidlá pechoty aj zbierky munície, zbraní a mnohé ďalšie. My odporúčame vydať sa smerom k Suchému vrchu, kde v lesnom kopcovitom teréne narazíte na skryté Múzeum československého opevnenia, na pevnosť Bouda. Sprievodca vás zavedie do spleti podzemných chodieb a sál, kde bývala filtrovna, elektráreň, vojnová kasárne alebo muničné sklady.

3. Rozprávkové a vínne Litoměřice

Prázdniny na zámku Litoměřice budú v znamení zábavy pre deti i dospelých! Čakajú tu na vás obľúbené Rozprávkové prehliadky (14. júla od 18 hodín) s netradičnými sprievodcami z radov historických a rozprávkových postáv. Výnimočný gastronomický zážitok zase sľubuje Letné grilovanie na hrade (20. júla od 18 hodín), pri ktorom sa budú ochutnávať osviežujúce miešané kokteily z vína! A pretože ste vo vyhlásenej vinárskej oblasti, v auguste nemôžu chýbať už tradičné degustácie – prezrite si pri nej stálu expozíciu o slovenskom vinárstve.

4. Rozprávková chodník pre malé turistov

Úpa, rozprávková chodník, Malý dobrodruh
Foto: Zuzana Rybářová
V Malej Úpe na vás čaká desať zastavení s rozprávkami spisovateľky Márie Kubátovej. Trasu dlhú cca 17 km lemujú nezabudnuteľné výhľady a deťom môžete zaobstarať brožúrku s mapkou a 10 políčkami pre prekreslenie ornamentov každého zastavenie, za ktoré získajú Maloúpský rozprávkový groš! Viac na

5. Zlín bavia deti cez prázdniny

Lektori Múzea juhovýchodnej Moravy v Zlíne na zámku usporadúvajú zaujímavé výtvarné dielne pre deti. Okrem prehliadky expozícií si vo vybranej dni budú môcť zhotoviť výrobky inšpirované aktuálne divadelné výstavou „Ako to bolo, rozprávky? aneb Zlínské divadlo deťom „(7. 8. Výroba maňušiek, 14. 8. Výroba drevených figúrok s Jitkou a Pavlom Hutěčkovými, 28. 8. Zhotovovanie moduritových bábok). Viac na www.muzeum-zlin.cz.

 

6. Letné pohoda v Alpách

Chcete pre vysokohorskú turistiku nadchnúť aj svoje deti? Rozhodne sa vám to podarí v rakúskom Weissee, vo svete veľhôr a ľadovcov! Nemusíte sa báť ani ubytovanie – rodičia s deťmi nájdu komfort za dobré ceny v trojhviezdičkovom Rudolfshütte, ktorý je najvyššie položený hotel Rakúska (2315 m.n.m.!). Majú tu skvelé ihrisko, herňu aj animačné programy: každý utorok a štvrtok sa môžete vydať na výlet do prehistórie a pozrieť sa, ako vyzerá naozajstný ľadovec starý miliónmi rokov, deti od 8 rokov každý môžu každý piatok pod dohľadom inštruktora vyskúšať svoju obratnosť na skalných chodníkoch a rodičia osviežiť svojho ducha pri meditácii!

7. Foťte Prahu z lode!

Tento tip je pre rodičov či väčšie deti, ktorí prepadli vášni fotografovanie. Čo by ste povedali na tri hodiny plné fotenie krás hlavného mesta a tajuplných zákutí romantických prístavov z lode plávajúce po Vltave? Spoločnosť vám budú robiť fotograf Jan Rybár a skúsený kapitán zo Skippers Club by Dutch Masters. Viac na

8. Hrad Malenovice láka na detské prehliadky

Prázdniny sú ideálnym časom pre rodinné výlety. A zaujímavé ciele majú malí aj veľkí návštevníci doslova na dosah ruky. Napríklad hrad v Malenoviciach pripravil na júl pre detských návštevníkov aj ich sprievod zaujímavú akciu – špeciálne detské prehliadky. „Deti väčšinou nezaujímajú dáta a historické súvislosti, ale príbehy a rôzne zaujímavosti. Tiež neudrží pozornosť ako dospelí a potom môžu napríklad ostatné veľkých návštevníkov trochu vyrušovať. U detských prehliadok nič také nehrozí, pretože náplň je priamo ušitá na mieru detského návštevníka. Hrad si v sprievode hradnej pani prezrú od hladomorne po vežu, dozvie sa o tajných chodbách alebo ukrytom pokladu, „pozval kastelán Luděk Bubeník.Dětské prehliadky sú naplánované na každú júlovú nedeľu, vždy v 13.30 a 15.30 hod.

 

Zdieľaj: