Ako si zlepšiť pamäť

Ako si zlepšiť pamäť

Často musíte niečo hľadať, zabudnete na dôležitú schôdzku, v obchode zabudnete niečo kúpiť, neustále vám zvoní telefón z práce a ešte máte množstvo iných povinností, ktoré musíte splniť…Ak vám to aspoň z časti pripomína váš život, aspoň na chvíľku sa pozastavte a prečítajte si niekoľko rád, ako sa lepšie sústrediť.

Pracovné, či študijné preťaženie vedie k poruche koncentrácie a pozornosti a tým sa narúša poznávacia funkcia mozgu. Váš rozumový výkon – vnímanie a spracovanie informácií je pomalšie, a to pritom nemusíte byť starší človek. V súčasnej dobe sa to pritom týka aj množstva mladých ľudí, ktorý sú však vystavený veľkému zaťaženiu, ktoré vyplýva z hektickej doby.

 

Hry na rozvoj mozgovej činnosti

Existujú pritom jednoduché a zábavné činnosti, ktoré napomáhajú ukludňovať a regenerovať mozog – patrí sem napríklad sudoku, puzzle či iné vedomostné hry. Skúste sa však vyhnúť ich riešeniu na počítači. Zvoľte skôr klasické pero a papier.

Fyzické cvičenie

Pravidelné športové aktivity zlepšujú aj výkon pamäte. Existujú výskumy, ktoré potvrdzujú blahodarný vplyv športu na rozvoj mozgovej činnosti a pamäte. Aj pol hodinové cvičenie vám môže výrazne pomôcť.

Sústreďte sa na vykonávanú aktivitu

Mnohé činnosti vykonávame automaticky. Napríklad ak si odkladáte kľúče, skúste si hovorom popisovať vykonávanú aktivitu. Sústredenie je pre našu pamäť veľmi dôležité. Čím sme starší, tím horšie sa na nové informácie sústredíme. Tento fakt má negatívny vplyv na našu pamäť.

 

Kvalitný spánok

Veľmi dôležitý faktor, ako zlepšovať pamäť je tiež kvalitný spánok. Ak doprajeme telu správny čas na kvalitnú regeneráciu, môžete očakávať blahodarný vplyv na celý organizmus a rovnako aj na zlepšenie pamäte.

Kvalitná strava

Je veľmi dôležité prijímať správnu potravu. Kvalitné suroviny a rozmanitý jedálničiek plný ovocia a zeleniny prospieva k zlepšovaniu pamäte. Konzumujte antioxidanty obmedzujúce pôsobenie voľných radikálov na mozog – patrí sem napríklad brokolica, špenát, kápia, mrkva a podobne. Jedzte tiež dostatok rýb. Látky obsiahnuté v rybách a morských plodoch pomáhajú ochrániť mozog pred starnutím a chorobami, ktoré s tým súvisia.

Zdieľaj: