Hor sa do toho! V tomto článku si povieme základné informácie o pestovaní byliniek práve na balkóne. Napríklad ako vysievať semienka rovno do hrantíka, alebo vsádzať sadeničky a ako sa o ne následne starať.
Aké bylinky môžeme na balkóne vôbec pestovať?
Je to iné ako na záhrade? Rozhodne áno, pretože balkón alebo tiež terasa poskytujú úplne rozdielne podmienky, než záhrada. Balkón poskytuje bylinkám takzvané mikroklímu. Klíma, ktoré je pre nich buď požehnaním alebo skazou. Bylinky môžu trpieť nedostatkom svetla a tepla alebo naopak trpia ich nadbytkom.
Čo je kľúčové pre úspešné pestovanie byliniek na balóne?
Už z predošlého odseku ste iste vytušili, že veľmi zásadnú úlohu hrá orientácia balkóna. Iné podmienky budú panovať na severnej strane a úplne iné na južnej strane balkóna. Toto sú vyložene extrémy, ale citeľné rozdiely sú aj medzi východnou a západnou stranou balkóna. Dá sa očakávať, že na severnej strane sa bylinkám moc dariť nebude z dôvodu nedostatku svetla. Ale aj tam sa dá nejaká tá bylinka pestovať. Napríklad petržlenová vňať alebo pažítka.
Južná orientácia je zase opačný extrém. Bylinky často trpia vysokými teplotami, ktoré sa na južných balkónoch môžu šplhať aj k 60 ° C. Taká vyhňa nesvedčí ani tým nejteplomilnějším a sluncechtivým bylinkám.
Dôležité je vedieť, aké druhy môžeme na našich balkónoch pestovať.
Pokiaľ nie je balkón orientovaný vyložene na sever, dobrá správa je, že tu môžeme pestovať široké spektrum byliniek. Z jednoročných sú to napríklad žerucha, bazalka, koriander, kapucínky, nechtík a ďalšie. Z viacročných môžeme pestovať na balkóne napríklad šalvia, medovku, mätu, tymián, pamajorán, pažítku, petržlen. Je potrebné pre bylinky vytvoriť podmienky podľa toho, aké majú nároky na svetlo a zálievku.
Pestovanie byliniek zo semien
Ako pestovať bylinky zo semien? Môžeme si ich predpestovať ešte v predjarí doma a výpestky potom vysádzame na balkón najskôr po zmrznutých mužoch. Prvých 14 dní je vhodné sadeničky otužovať. To znamená, že keď cez poludnie svieti veľa slnka, tak je zatienime a na noc je ešte schovávame domov. Takto si postupne zvyknú a nespáli sa. Musí si na slniečko a výkyvy teplôt medzi dňom a nocou zvyknúť, aby sa práve nespálili. Áno, tak ako človek ?
Ak už je po zmrznutých mužoch – po 15.5. a nič predpestované nemáme, nič sa nedeje. Môžeme vysievať semienka rovno do kvetináčov a hrantíkov vonku na balkóne. Samozrejme sa orientujeme podľa aktuálnej situácie počasie. Ak nám semienka vzídu a sú hlásené mrazíky, tak ich radšej schováme na noc domov. Toto je výhoda proti vysievanie na záhon, pretože zo záhone je domov nepřemístíme. Ale možnosti sú taky – napríklad prikrytie netkanou textíliou alebo zaváracie pohárom. Pohármi som takto prikrývala klíčiace rastlinky kapucínky. Tá je na mráz obzvlášť háklivá.
Pestovanie byliniek zo sadeničiek
Ak máme sadeničky, či už vypestované svojpomocne alebo zakúpené od záhradníka, je nutné ich pred umiestnením na balkón opäť postupne otužovať. Keď máme sadeničku od niekoho, komu bylinky pučia na záhrade a venuje nám Oddelek, otužovať takú rastlinku samozrejme už nemusíme.
Ktoré bylinky môžeme pomocou oddelka získať? Sú to tie, ktoré rastú v trsoch – napríklad pažítka, medovka, mäta, pamajorán alebo materina dúška.
Tak čo je lepšie? Pestovanie byliniek zo semienok, alebo zo sadeničiek?
Nedá sa to tak povedať jednoznačne. Záleží na mnohých faktoroch. Napríklad často rozhoduje to, či chceme mať špecifický kultivar, ktorý je šlechtění a množiť sa môže len vegetatívne, teda pomocou odrezkov, oddelka, odkopkem. Alebo sa môžeme orientovať podľa toho, ako semienka dlho klíči. U niektorých byliniek semienka klíčia behom pár dní – napríklad majorán, bazalka, žerucha, niektorým to trvá aj mesiac – napríklad medovka.
Každý druh bylinky má svoje pestovateľské špecifiká a tak záleží často aj na druhu bylinky, či je lepšie ju vysievať alebo zohnať radšej ako sadenice. Ak sa rozhodnem bylinky vysievať, tak si ich predpestovávajú najskôr doma. Začnem s tým počas februára a marca a potom už rastlinky len vysadíme po zmrznutých na záhon.
Bylinky si predpestovávajú z dôvodu časového náskoku, že už sú väčšie. Skvelé je predpestovanie tiež v prípade, keď potom chcete dať bylinky na záhon alebo terasku, kde by mohli bylinky poškodiť slimáci. Klíčiace rastlinky im veľmi chutia a semenáčiky môžu zničiť tak, že tam nič neostane. V každom prípade je nutné bylinky aj po výsadbe chrániť proti slimákom tak, aby sa k nim nedostali.
Ako bylinky na balkóne hnojiť
Po presadení byliniek do nového substrátu nie je nutné prvý mesiac hnojiť vôbec. Živiny zo substrátu po túto dobu rastlinkám stačí. Potom hnojte kvapalným hnojivom určeným pre bylinky každých 14 dní vo forme zálievky. Predsa len sú byliny odkázané na obmedzený priestor v kvetináči a po mesiaci sa živiny zo substrátu rýchlo spotrebúvajú. Bylinky sa vďaka pravidelnému prihnojovanie odmení krásnym vzrastom a môžeme ich potom aj pravidelne žať ?