Ak sa chystáte vymeniť váš starý televízor za nový, mali by ste vedieť, aké druhy televíziou dnešný trh ponúka a tiež akými radami sa pri výbere riadiť. Nenechajte sa zlákať peknými obrázkami, ktoré v obchodoch na televíziách bežia, často sú upravené iba pre predvedenie farieb apod. Ale ako na nich bude vyzerať skutočné televízne vysielanie? Poradíme vám, ako pri nákupe televízie postupovať.
Výber televízory podľa parametrov
veľkosť televízie
Než sa vydáte do obchodu, premyslite si veľkosť uhlopriečky televízie. Mali by ste vedieť, že veľká obrazovka vždy neznamená lepší pocit zo sledovania televízie. Ak máte menšiu obývačku, televízne kanály neprijímate vo vysokom rozlíšení a nemáte ani blu-ray prehrávač, televíziu s obrie uhlopriečkou príliš nevyužijete.
Televíziu s veľkou uhlopriečkou využijete vtedy, keď prijímate signál vo vysokom rozlíšení. Ten sa šíri cez HD televízne kanály, blu-ray nosiče a tiež ho využíva veľa videohier.
Ak váhate nad tým, akú veľkú televíziu kúpiť, zmerajte si veľkosť obývačke, alebo izby, v ktorom ju budete sledovať. Optimálna pozorovacia vzdialenosť televízie jednoducho vypočítate, keď uhlopriečku vynásobíte 2,5. Pozorovacia vzdialenosť televízia je však tiež individuálnou záležitosťou. Zohľadniť musíte kvalitu signálu, typ programu alebo filmu, okolité podmienky a osobné preferencie.
rozlíšenie televízie
Na pozorovacia vzdialenosť má veľký vplyv rozlíšenie vysielania:
Full HD – rozlíšenie 1920 × 1080 pixelov je dnes už štandardom
HD ready – rozlíšenie 1280 × 720 pixelov je dnes už zastarané a vo väčšine prípadov nedostačujúce
4K = Ultra HD – rozlíšenie 3840 × 2160 pixelov ponúka 4x viac zobrazovaných informácií, než štandardné Full HD
Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť
Odporúčanú pozorovacia vzdialenosť od televízie na základe veľkosti uhlopriečky, si môžete prečítať v nasledujúcej tabuľke. U väčších uhlopriečok platí menšie odporúčaná vzdialenosť, ak majú 4K rozlíšenie.
Veľkosť uhlopriečky Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť
22 „/ 55 cm 0,8 – 1,2 m
28 „/ 71 cm 1,1 – 1,6 m
32 „/ 81 cm 1,3 – 1,8 m
40 „/ 101 cm 1,4 – 1,8 m
42 „/ 106 cm 1,0 – 1,8 m
50 „/ 127 cm 1,0 – 2,0 m
55 „/ 139 cm 1,1 – 2,1 m
Typy televízneho signálu
Ďalšou dôležitou vecou, ktorá ovplyvní nákup televízia je televízny signál. Podľa neho totiž budete vyberať TV tuner. Ten je potrebný pre zobrazenie signálu na obrazovke.
Existujú 3 základné druhy:
pozemné DVB-T
káblové DVB-C
satelitný DVB-S
Tuner pre káblové a pozemné vysielanie je dnes väčšinou súčasťou bežne predávaných televíziou. Pokiaľ chcete satelitné vysielanie, budete si musieť kúpiť satelitnú anténu a k nej satelitný prijímač, alebo televíziu, ktorá už má satelitný tuner zabudovaný.
Novinkou je DVB-T2. To je nový štandard digitálneho vysielania. Vďaka tomuto štandardu možno do jedného vysielacieho multiplexu vložiť viac televíznych staníc. Existujúce set-top-boxy pre DVB-T nedokážu tieto dáta spracovať a preto je nutné kúpiť nový set-top-box. Preto pri kúpe novej televízie kontrolujte či má podporu DVB-T2!
Výber televízie na predajni
Ak si idete televíziu vybrať na predajňu, nezabudnite, že je tam zvyčajne oveľa viac svetla ako v šere vo vašej obývačke. Obrazovky tiež majú často špeciálne nastavenia obrazu a premietajú klipy, ktoré boli vytvorené predovšetkým na účely reprezentácie. Uvidíte aj tie najmenšie detaily, sýte farby, ale bežný výkon vám zostane skrytý.
Nechajte si preto ukázať normálne televízne vysielanie, ktoré vám väčšinou odhalí kvality a nedostatky vami vybranej televízie. Má pleť moderátora prirodzenú farbu? Je bežiaci text s krátkymi správami rozmazaný alebo trhaný? Tiež požiadajte o stlmenie svetiel a iné nastavenie obrazu. Zamerajte sa na to, či je dostatočne ostrý z každého uhla pohľadu a či sú tmavé scény zobrazené v dostatočnej kvalite.
Čo je lepšie LED alebo LCD televízie?
Ak si vyberáte LCD televíziu, zamerajte sa na pozorovacie uhly. Z každého uhla by mal byť obraz viacmenej rovnako kvalitný. Nemali by ste spozorovať zmeny jasu, kontrastu ani farieb.
Dôležitým faktorom je tiež technológia podsvietenia. LED televízory sa od klasických LCD líši tým, že žiarivé trubice, ktoré sa používajú na podsvietenie panela, sú nahradené stovkami svetielkujúcich diód. Dochádza tak k rovnomernému presvetlenie celej plochy.
Ak sa stretnete s označením Edge-LED, znamená to, že sú diódy umiestnené len po okrajoch obrazovky. Používa sa menší počet diód a televízor môže byť ešte tenšie. Nevýhodou je, že podsvietenie nemusí byť úplne rovnomerné. Najviac si tohto nedostatku všimnete pri tmavých záberov.
Televízia s LED podsvietením sú energeticky úspornejšie a ekologickejšie, pretože neobsahujú ortuť, ako klasické LCD modely.